zensky-magazin.sk
Pridať do: Obľúbených, Zoznamu, Facebooku, RSS

Zdravie »

7.2.2017 - Tuesday

Aj keď väčšina ľudí jakživ o tomto bambuckom masle nepočula, horúca novinka to nie je. Od pradávna sa v rovníkovej Afrike maslo používalo ako balzam na menšie popáleniny, pri reumatických ťažkostiach, bolestiach svalov ale aj …

Čítať celý článok »
Zdravie

Zdravie je to jediné čo máme, poďme sa o neho starať.

RECEPTY

Pochutnajte si na slovenskej, ale aj medzinárodnej kuchyni

VIP

Novinky a zaujímavosti zo sveta celebrít a šoubiznisu

Lifestyle

Novinky zo sveta životného štýlu

Fashion

Svet módy je plný zvratov, poďme sa na neho pozrieť bližšie

Home » Zdravie

Zdravie z prírody

Článok napísal dňa 21.3.2012 - WednesdayJeden komentár

Potravinových doplnkov je v súčasnosti na domácom trhu obrovské množstvo. Mnohé lekárne i drogérie ponúkajú v malých fľaštičkách „elixíry života“. Nepodľahnite však ľahko dojmu, že nejaká náhradná autorita dozerá, aby naozaj účinkovali. Mnohé z týchto prípravkov sa síce osvedčili, no niektoré pri nesprávnom používaní môžu skôr uškodiť.

Echinacea purpurová

Táto bylinka potláča infekciu a urýchľuje aj hojenie rán. Zdá sa, že posilňuje aj imunitný systém, lebo zvyšuje aktivitu bielych krviniek. Ak sa chcete zbaviť prechladnutie, chrípky alebo infekcie močových ciest, užite šesť až deväť mililitrov výťažku echinacey denne. Echinacea bola tradičnou liečivou rastlinou severoamerických indiánov. Pri akýchkoľvek bolestiach žuvali koreň a listy si prikladali na ranou a šťavou liečili miesto po uhryznutí hadom. Výskumy a klinické skúšky stále pribiehajú, overuje sa možnosť jej uplatnenia pri liečbe novodobých chorôb, ako je AIDS alebo vtáčia chrípka.

Valeriána lekárska

Valeriána síce vonia ako vyzretý syr, Európania sa ňou napriek tomu zásobujú dostatočne. Odporúča sa pacientom, ktorí si nevedia odvyknúť od práškov na spanie, napríklad na báze benzodiazepínov. Ako sa dokázalo, valeriána lekárska uspáva a zlepšuje kvalitu spánku. Počas jeden štúdie uvidelo 89 percent ľudí, že po nej spí lepšie, u 44 percent bolo zlepšenie ešte výraznejšie. Odborníci odporúčajú brať pred spaním dva až tri gramy koreňa v prášku, alebo pár kvapiek až jednu čajovú lyžičku výťažku. Naše prababičky, ktoré zvykli často pri silnejšom vzrušení omdlievať, nosili tinktúru ako prvú pomoc v malej fľaštičke v kabelke. K valeriáne sa viažu aj povery. Podľa jednej zväzok byliny zavesený nad dverami sa rozhojdal, keď  prah domu prekročil  zlý človek. Podľa inej trochu prášku z koreňa podaného v čaši vína pomôže získať lásku osoby, ktorá ho vypila.

Ginko dvojlaločné

Účinky ginka sú už niekoľko rokov veľmi dobre zdokumentované. Výťažok z tejto rastliny patrí medzi najobľúbenejšie potravinové doplnky v Európe. Len v Nemecku ho využíva vyše päť miliónov ľudí. Výskumy potvrdili, že zvyšuje prietok krvi do mozgu a končatín, zmierňuje závraty, zvonenie v ušiach a pôsobí priaznivo na miernu až strednú demenciu. Tento strom spôsobil však botanikom tzv. bolehlav. Zachoval sa ako jediný zo skupiny rastlín, ktoré rástli na Zemi v druhohorách pred zhruba dvesto miliónmi rokov a podobné už dávno vymreli. Nemožno ho zaradiť ani medzi ihličnaté, ani medzi listnaté stromy a vytvoriť novú skupinu nemá s kým. Lekárne ponúkajú rôzne prípravky z jeho výťažkov proti skleróze, zápalom ciev, odumieraniu tkanív a na zlepšenie obehu krvi.

Šalvia lekárska

Dokonale všestranná bylinka je skvelá ako čaj, ktorý vyrovnáva trávenie – dá sa použiť aj do polievok ako korenie. Pôsobí proti nadúvaniu a hnačke, kašľu, zápale krku, ústnej dutiny či kožných chorobách. Známy je aj spazmolytický, antihydrotický a antioxidačný účinok šalvie. Izolovaná silica je účinná proti grampozitívnym a gramnegatívnym baktériám a niektorým hubám. Pôsobí na Bacillus, Escherichiu, Klebsielu, Salmonelu, Shigelu, Candidu, Cryptococcus a Torulopsis. Šalvia ako jedna z najsilnejších byliniek v prírode tvorí aj osvedčenú prísadu do čajových zmesí pri rôznych druhoch rakoviny. Striedmosť však treba dodržiavať aj v prírodnej medicíne, ktorá ešte zďaleka nie je preskúmaná najdôkladnejšie, hoci liek na každú chorobu vraj nájdeme aj v prírode; šalvia totiž vo vysokých dávkach vyvoláva kŕče podobné epileptickým.

autor: Kiara

 

Tags:

Jeden komentár »

  • Zuzana says:

    Bylinkové čaje, resp. čaje z bylín odporúčam aj ja. Konzumujem už niekoľko rokov sypané čaje a taktiež zelené a cítim sa po nich skvelo. Treba však dávať pozor na kvalitu, lebo nie všade ju nájdete.

Nechaj komentár!

Pridajte svoj ​​komentár nižšie, alebo trackback z vašich vlastných stránok. Môžete si tiež Comments Feed RSS.

Držte sa témy. Žiadny spam.

Môžeš použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto stránka podporuje Gravatar. Ak chcete získať svoj ​​vlastný celosvetovo uznávaný-avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.