zensky-magazin.sk
Pridať do: Obľúbených, Zoznamu, Facebooku, RSS

Zdravie »

7.2.2017 - Tuesday

Aj keď väčšina ľudí jakživ o tomto bambuckom masle nepočula, horúca novinka to nie je. Od pradávna sa v rovníkovej Afrike maslo používalo ako balzam na menšie popáleniny, pri reumatických ťažkostiach, bolestiach svalov ale aj …

Čítať celý článok »
Zdravie

Zdravie je to jediné čo máme, poďme sa o neho starať.

RECEPTY

Pochutnajte si na slovenskej, ale aj medzinárodnej kuchyni

VIP

Novinky a zaujímavosti zo sveta celebrít a šoubiznisu

Lifestyle

Novinky zo sveta životného štýlu

Fashion

Svet módy je plný zvratov, poďme sa na neho pozrieť bližšie

Home » Lifestyle, Zdravie

Základom domácej lekárničky je kvalitný teplomer

Článok napísal dňa 21.11.2013 - ThursdayŽiadny komentár

Jeseň je klasické obdobie spojené s obdobím chrípok, zodraných nosov a hrdiel zabalených do huňatých šálov. Choroba sa skrátka nepýta a často príde bez varovania. Pri liekoch sa spoliehame na odporúčanie lekára či lekárnika, avšak výber ďalších dôležitých zdravotných pomôcok, ako napr. teplomera, častokrát podceníme. Pritom práve informácie o teplote sú pre rýchle a presné stanovenie diagnózy kľúčové. Kvalitný teplomer by preto mal byť základom každej domácej lekárničky.

Správny teplomer by nemal chýbať predovšetkým v rodinách s deťmi. Donútiť však choré dieťa aby pevne držalo teplomer, je pre mnohých rodičov skúškou trpezlivosti. Navyše čím merať teraz, keď predaj ortuťových teplomerov ukončila v júni 2009  smernica Európskej únie? Populárne sú predovšetkým digitálne teplomery, ktorými meriame teplotu v podpazuší, v ústach či v konečníku. Novinkou a doslova revolúciou sú však dotykové infračervené teplomery. Poskytujú najmodernejší, najrýchlejší a najpohodlnejší spôsob merania telesnej teploty  – na čele a v uchu.

Infrateplomer

 

Prečo práve infračervený teplomer?

Vďaka špeciálnym senzorom získavajú infračervené teplomery, ako už názov napovedá, údaje z infračerveného žiarenia, ktoré vydáva ľudské telo. Ich hlavná výhoda spočíva v tom, že výsledok merania je k dispozícii rádovo v sekundách. Meranie navyše prebieha na ľahko dostupných miestach – na čele alebo v uchu. Tieto miesta najvierohodnejšie odrážajú skutočnú telesnú teplotu, odborne povedané –  teplotu ľudského jadra. Takéto meranie preto poskytuje najpresnejšie údaje. Pohodlné, efektívne a presné zistenie telesnej teploty ocenia predovšetkým mamičky. Dojčatá, ktorým sa za normálnych okolností teplota meria v konečníku, nie je nutné  budiť rozbaľovaním. Pre deti, ktoré sa klasických teplomerov boja, nie je toto meranie teploty už  tak traumatizujúce. Napríklad teplomer Thermoval duo scan, ktorý ako jeden z mála na trhu ponúka možnosť merania na čele aj v uchu, zmeria teplotu za 3 sekundy, resp. len za jednu. V prípade detí predstavuje meranie teploty v uchu najviac odporúčaný spôsob. Zvukovod je oveľa menej vystavený vonkajším teplotným vplyvom ako napríklad čelo a preto na meranie postačí 1 sekunda. Nie je však možné vykonávať ho vtedy, keď je vo zvukovode, či v strednom uchu zápal. Taktiež ho nemožno aplikovať u dojčiat – ich zvukovod je pre senzor teplomera príliš malý.

“Mamičky na našom detskom oddelení často odmietajú pravidelne merať deťom teplotu v konečníku. Buď preto, že nechcú dieťa budiť a vyzliekať keď spí alebo deti meranie odmietajú, je im to nepríjemné a majú strach. Infračervený teplomer tento problém dokáže vyriešiť a zlepšiť spoluprácu medzi matkou a personálom, čo je hlavne v záujme chorého dieťaťa,“ vyjadrila sa MUDr. Ing. Veronika Jendruchová, PhD. z 1. Detskej kliniky DFNsP Bratislava – Kramáre.

Meranie-teploty

Nepresné meranie? Len zlý postup.

Meranie infračervenými aj digitálnymi teplomermi vyžaduje určitý cvik. Aj preto sa môže zo začiatku stať, že namerané hodnoty sa nezhodujú. Získanie správnych výsledkov pri meraní vždy predchádza dôsledné oboznámenie sa s manuálom prístroja. Rovnako je potrebné vziať do úvahy niekoľko dôležitých zásad. Teplota každého jedinca sa na rôznych častiach tela líši a v priebehu dňa kolíše až o jeden stupeň. Najnižšia telesná teplota býva okolo 4:00 hodín ráno, najvyššia teplota podvečer, okolo 18:00 hodiny. Preto sa odporúča merať teplotu v pravidelných intervaloch, ktoré umožnia lekárovi presné porovnanie podľa dennej doby a uľahčí určenie diagnózy.

Veľmi záleží na tom, kde telesnú teplotu meriame (viď. tabuľka). Teplo vydávané ľudským telom sa totiž aj pri správnom postupe meraní môže mierne líšiť od teploty nameranej v konečníku, v dutine ústnej alebo v podpazuší.

Rozdiely v meraní teploty:

Miesto merania

 

Ucho / Čelo

Konečník

Ústa / Podpažie

Znížená teplota

-35,7

– 36,2

– 35,8

Normálna teplota

35,8 – 36,9

36,3 – 37,4

35,9 – 37,0

Zvýšená teplota

37,0 – 37,5

37,5 – 38,0

37,1 – 37,5

Ľahká horúčka

37,6 – 38,0

38,1 – 38,5

37,6 – 38,0

Mierna  horúčka

38,1 – 38,5

38,6 – 39,0

38,1 – 38,5

Vysoká  horúčka

38,6 – 39,4

39,1 – 39,9

38,6 – 39,5

Veľmi vysoká  horúčka

39,5 – 42,0

40,0 – 42,5

39,6 – 42,0

 

 

Nechaj komentár!

Pridajte svoj ​​komentár nižšie, alebo trackback z vašich vlastných stránok. Môžete si tiež Comments Feed RSS.

Držte sa témy. Žiadny spam.

Môžeš použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto stránka podporuje Gravatar. Ak chcete získať svoj ​​vlastný celosvetovo uznávaný-avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.