zensky-magazin.sk
Pridať do: Obľúbených, Zoznamu, Facebooku, RSS

Zdravie »

7.2.2017 - Tuesday

Aj keď väčšina ľudí jakživ o tomto bambuckom masle nepočula, horúca novinka to nie je. Od pradávna sa v rovníkovej Afrike maslo používalo ako balzam na menšie popáleniny, pri reumatických ťažkostiach, bolestiach svalov ale aj …

Čítať celý článok »
Zdravie

Zdravie je to jediné čo máme, poďme sa o neho starať.

RECEPTY

Pochutnajte si na slovenskej, ale aj medzinárodnej kuchyni

VIP

Novinky a zaujímavosti zo sveta celebrít a šoubiznisu

Lifestyle

Novinky zo sveta životného štýlu

Fashion

Svet módy je plný zvratov, poďme sa na neho pozrieť bližšie

Home » Zdravie

Význam vitamínu D

Článok napísal dňa 27.7.2011 - WednesdayŽiadny komentár

Počasie na celom Slovensku nevyzerá tak, aby sme mohli organizmus dopĺniť práve týmto vitamínom, no jeho význam je pre ľudí podstatný a dôležitý.

Význam Slnka je pre syntézu vitamínu D dôležitý, ale  je rozumné obmedziť vystavenie kože slnečnému svetlu, aby sa znížilo riziko vzniku rakoviny kože. Ak  je koža vystavená na slnku dlhšie ako niekoľko minút, používajte ochranný faktor, u detí  je to ochranný odev a vyšší stupeň ochranného faktoru.

Ľudia, ktorí sa vyhýbajú slnku, by mali svojmu telu dodať vitamín D zo stravy. Vitamín D sa vyskytuje v dvoch rôznych formách: D2 (ergocalciferol) a D3 (cholekalciferol).
Všeobecne platí, že mladí ľudia majú vyššie hladiny 25-hydroxyvitamínu D ako starší ľudia a muži majú vyššiu hladinu ako ženy. Podľa rasy, černosi mávajú najnižšiu úroveň a biela rasa má najvyššiu hladinu. Väčšina Američanov má krvné hladiny nižšie ako 75 nmol / l (30 ng / ml).

Niektoré ďalšie skupiny nemôžu dostať dosť vitamínu D:

* Dojčatá, pretože ľudské mlieko je chudobný zdroj živín. Dojčené deti by mali mať doplnok 400 IU vitamínu D denne.
* Starší dospelí, pretože ich koža vitamín D na slnku neprijme rovnako efektívne, ako keď boli mladí, ich obličky sú menej schopné previesť vitamín D na aktívnu formu.
* Ľudia s tmavou pleťou, pretože ich koža má menšiu schopnosť produkovať vitamín D zo slnka.
* Ľudia s poruchami, ako je Crohnova choroba alebo celiakia, ktorí nemajú správne spracovaný tuk. Vitamín D  tuk absorbuje.
* Obézni ľudia, pretože ich telesný tuk sa viaže na vitamín D a bráni dostať sa do krvi.

Čo sa stane, keď nemám dostatok vitamínu D?

Ľudia môžu mať nedostatok vitamínu D, pretože nekonzumujú alebo ho neabsorbujú z potravy, ich vystavenie slnečnému žiareniu je obmedzené alebo ich obličky nie sú schopné previesť vitamín D na aktívnu formu v tele. U detí, nedostatok vitamínu D spôsobuje krivicu, kde sa kosti stávajú mäkké a ohýbajú. Ide o zriedkavé ochorenie, ale prípady sa nájdu a to najmä u afrických deťoch. U dospelých, nedostatok vitamínu D vedie k osteomalácii, čo spôsobuje bolesti kostí a svalovú slabosť.

Niektoré štúdie naznačujú, že vitamín D môže ochrániť pred rakovinou hrubého čreva a snáď aj pred rakovinou prostaty a prsníka. Ale vyššie hladiny vitamínu D v krvi boli tiež spojené s vyššou úrovňou rakovinu pankreasu. V tomto okamihu je príliš skoro povedať to, či nedostatkom vitamínu D zvyšujeme riziko rakoviny. Ak si tento vitamín „prisúvame“ do organizmu s mierou, uškodiť nám nemôže. A preto nič vám nebráni vziať plavky, ochranný faktor a vybrať sa k slnku.

Tags:

Nechaj komentár!

Pridajte svoj ​​komentár nižšie, alebo trackback z vašich vlastných stránok. Môžete si tiež Comments Feed RSS.

Držte sa témy. Žiadny spam.

Môžeš použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto stránka podporuje Gravatar. Ak chcete získať svoj ​​vlastný celosvetovo uznávaný-avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.