zensky-magazin.sk
Pridať do: Obľúbených, Zoznamu, Facebooku, RSS

Zdravie »

7.2.2017 - Tuesday

Aj keď väčšina ľudí jakživ o tomto bambuckom masle nepočula, horúca novinka to nie je. Od pradávna sa v rovníkovej Afrike maslo používalo ako balzam na menšie popáleniny, pri reumatických ťažkostiach, bolestiach svalov ale aj …

Čítať celý článok »
Zdravie

Zdravie je to jediné čo máme, poďme sa o neho starať.

RECEPTY

Pochutnajte si na slovenskej, ale aj medzinárodnej kuchyni

VIP

Novinky a zaujímavosti zo sveta celebrít a šoubiznisu

Lifestyle

Novinky zo sveta životného štýlu

Fashion

Svet módy je plný zvratov, poďme sa na neho pozrieť bližšie

Home » Lifestyle, Zdravie

Význam pitného režimu

Článok napísal dňa 20.10.2013 - SundayŽiadny komentár

Význam pitného režimu pre telo snáď netreba zdôrazňovať – najmä pri deťoch, ktorých organizmus prirodzene obsahuje vyšší podiel vody. Vedeli ste však, že príjem tekutín môže ovplyvniť prospech vašej ratolesti? Mozog tvorí až z 85% voda. Schopnosť sústrediť sa, tvorivo premýšľať a rýchlo riešiť problémy tak vo veľkej miere závisí od toho, či má hlava malého študenta k dispozícii dostatok tekutého „paliva“.

„Deti často zabúdajú piť. Z vyučovania potom prichádzajú podráždené, nedokážu udržať pozornosť pri učení, v škole získavajú povesť pomalších žiakov. Ak preto máte pocit, že to vašej ratolesti v poslednej dobe akosi ‚nemyslí‘, v prvom rade si posvieťte na jej pitný režim. Malátnosť, zhoršené sústredenie či zmeny nálady sú totiž typickými symptómami dehydratácie,“ radí skúsená pediatrička MUDr. Eva Beňová.

Bez vody mozog nefunguje

Mozgové bunky potrebujú na svoje fungovanie až 2x viac energie ako iné bunky v tele a práve voda im túto energiu dodáva. Keď je telo dostatočne hydratované, môžu mozgové kapacity fungovať naplno – reakčný čas, schopnosť rýchlo riešiť problémy a kreativita sú vtedy na vrchole.

„Naopak, už ľahká dehydratácia môže ovplyvniť mentálny výkon. V momente keď pociťujeme smäd, strata vody v organizme už predstavuje asi 2%. Výkon mozgových funkcií v tejto chvíli však už môže byť znížený až o desatinu! Školáci do 14 rokov by preto mali okrem vody ukrytej v strave denne prijať 6 až 8 pohárov vody, teda asi 1,2 až 1,6 litra. Pri starších chlapcoch sú to asi 2 litre, staršie dievčatá by mali vypiť 1,6 litra tekutín,“ radí detská lekárka s viac ako 35-ročnou praxou a dodáva, že v horúcich dňoch a pri fyzickej aktivite, napríklad po telocviku, treba prísun tekutín primerane zvýšiť.

pitny-rezim

Čistú vodu nič nenahradí

Nielen pre detské telo je najoptimálnejšou tekutinou na každodenné pitie čistá, slabo mineralizovaná pramenitá voda bez bubliniek. Koly, ľadové čaje a iné nápoje zo školských bufetov pritom nie sú dobrou alternatívou. Obsahujú totiž množstvo cukru, farbív a konzervantov, ktoré účinnosť pitného režimu znižujú, keďže na odbúravanie z tela samé vyžadujú veľké množstvo vody. Pri dlhodobej konzumácii tak môžu nenápadne viesť k chronickej dehydratácii, prekysľovaniu organizmu, ale aj k detskej obezite.

„Často odporúčam aj starším deťom a dospelým dojčenskú vodu, ktorá spĺňa tie najprísnejšie limity na obsah rôznych látok. Napríklad známa Lucka existuje v dojčenskej aj dospeláckej verzii s praktickým uzáverom, ktorý je pre deti zároveň atraktívnou zámienkou po fľaši vždy a znova siahnuť a napiť sa, “ radí MUDr. Beňová.

Fľašu vždy po ruke

V škole na svojho potomka síce priamo dohliadať nemôžete, no o jeho pitný režim sa môžete starať vytvorením správnych návykov a dbaním na to, aby mal tekutiny vždy po ruke. „Nezabúdajte, že deti sa učia hlavne pozorovaním a napodobňovaním. Ak teda doma uvidí dodržiavať pitný režim vás, skôr si tento návyk osvojí aj samo,“ radí detská psychologička Mgr. Katarína Stergar.

Časť z denného príjmu tekutín človek získava aj z potravy. Motivujte preto svoje deti, aby na školskom obede nevynechávali polievku a do desiaty im nezabudnite pribaliť šťavnaté ovocie a zeleninu. V teplejších mesiacoch to môže byť vodový melón nakrájaný do krabičky, v zime zasa klasické jabĺčko. Samozrejmosťou v taške každého školáka by však mala byť predovšetkým aspoň pollitrová fľaša pramenitej vody. Tak teda – na zdravie a na dobré známky! 🙂

Vedeli ste, že…

  • Aj keď mozog tvorí asi len 2% hmotnosti nášho tela, až 20% krvného obehu smeruje práve tam? Pre zachovanie optimálneho prísunu kyslíka a živín je preto veľmi dôležité udržiavať telo hydratované, aby bol správny krvný obeh zabezpečený. 
  • Najčastejšou príčinou bolesti hlavy, ale aj celkového malátnosti a únavy je práve nedostatočný pitný režim?

 

Tags:

Nechaj komentár!

Pridajte svoj ​​komentár nižšie, alebo trackback z vašich vlastných stránok. Môžete si tiež Comments Feed RSS.

Držte sa témy. Žiadny spam.

Môžeš použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto stránka podporuje Gravatar. Ak chcete získať svoj ​​vlastný celosvetovo uznávaný-avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.