zensky-magazin.sk
Pridať do: Obľúbených, Zoznamu, Facebooku, RSS

Zdravie »

7.2.2017 - Tuesday

Aj keď väčšina ľudí jakživ o tomto bambuckom masle nepočula, horúca novinka to nie je. Od pradávna sa v rovníkovej Afrike maslo používalo ako balzam na menšie popáleniny, pri reumatických ťažkostiach, bolestiach svalov ale aj …

Čítať celý článok »
Zdravie

Zdravie je to jediné čo máme, poďme sa o neho starať.

RECEPTY

Pochutnajte si na slovenskej, ale aj medzinárodnej kuchyni

VIP

Novinky a zaujímavosti zo sveta celebrít a šoubiznisu

Lifestyle

Novinky zo sveta životného štýlu

Fashion

Svet módy je plný zvratov, poďme sa na neho pozrieť bližšie

Home » Lifestyle, Zdravie

Trpíte ďalekozrakosťou? Máme pre vás riešenie!

Článok napísal dňa 28.1.2014 - TuesdayŽiadny komentár

Ďalekozrakosť, odborne nazývaná aj hypermetropia a hyperopia znamená, že musí naše oko vyvíjať väčšie úsilie na zaostrenie blízkych predmetov. Predmety, ktoré sú blízko nás, sú rozmazané, nejasné a aby sme ich videli ostro musíme prižmurovať oči. Medzi ďalšie príznaky patrí napríklad škúlenie. Okrem zhoršeného videnia je znakom ďalekozrakosti únava, bolesti hlavy, nevoľnosť a rezanie očí. Týmto ochorením trpí až 35% populácie!

dalekozrakost

Ďalekozrakosť je častejšia u ľudí starších ako 40 rokov. Vyskytuje sa dokonca aj u tých, ktorí nič podobné v mladosti nezaznamenali. Pružnosť šošovky sa totižto vo vyššom veku zníži a už nedokáže tak dobre zaostrovať predmety. 

Ako odstrániť ďalekozrakosť?

Najjednoduchší spôsob ako odstrániť krátkozrakosť, je siahnuť po okuliaroch alebo kontaktných šošovkách. Na okuliaroch nájdeme takzvané plusové šošovky (spojky). Nosenie okuliarov alebo šošoviek však nemusí byť pre každého pohodlné, a tak stále viac ľudí vyhľadáva alternatívne riešenia.

Medzi trendy na odstránenie ďalekozrakosti patrí odstránenie laserom, ktoré sa odporúča pacientom so slabšou vadou, menej ako +4 dioptrie. Pri laserových operáciách sa pomocou lúča dokáže zmeniť zakrivenie očnej rohovky. Laserové operácie nepomáhajú len ľuďom trpiacim na ďalekozrakosť, ale aj pri krátkozrakosti a astigmatizme

Moderný spôsob – operácia očí

Moderným spôsobom na odstránenie ďalekozrakosti, ale aj iných očných vád, je operácia. To dokáže odstrániť problém prakticky navždy. Vhodná je pre ľudí s vyššou vadou a najmä pre pacientov vo veku nad 45 rokov. Operáciou očí (nie len krátkozrakosti) sa venuje klinika očnej mikrochirurgie Veni–Vidi. Na odstránenie ďalekozrakosti ponúkajú hneď dve metódy…

ocna-operacia

Prvá metóda PRELEX zlepšuje zrak pomocou multifukálnej šošovky, ktorá nahradí prirodzenú. Po tomto zákroku si oko vytvára nový obraz, vďaka čomu dokáže človek lepšie vidieť na krátku, strednú a dlhú vzdialenosť. Metóda PRELEX sa odporúča práve pre ľudí, ktorí trpia ďalekozrakosťou a presbyopiou, a teda je ich rohovka príliš tenká pre laserovú korekciu a úzka pre použitie multifokálnej šošovky. Naopak, neodporúča sa pre pacientov, ktorí sa často zdržujú na tmavých a zahmlených miestach, lebo práve tu je zaznamenaná zhoršená viditeľnosť.

Metóda RLE sa najčastejšie využíva pri liečení šedého zákalu, ale našla si svoje miesto aj pri iných poruchách. Pri tomto chirurgickom postupe je pôvodná šošovka nahradená umelou vnútroočnou šošovkou. Medzi nesporné výhody RLE patrí dlhodobá úspešnosť zákroku a minimálne poškodenie rohovky. Zákrok sa neodporúča pacientom, ktorí majú zvýšený stupeň krátkozrakosti, lebo pri nich je zvýšené riziko pooperačného výskytu poranení sklovca a sietnice.    

Doc. MUDr. Marián Potocký, PhD. 1

Môžete nás nájsť na:

APOLLO BUSINESS CENTER II
Medical investments consulting,a.s.
Klinika očnej mikrochirurgie VENI VIDI
Prievozská 4/D,blok E, 1. poschodie
Bratislava 821 09

www.veni-vidi.sk

Tags:

Nechaj komentár!

Pridajte svoj ​​komentár nižšie, alebo trackback z vašich vlastných stránok. Môžete si tiež Comments Feed RSS.

Držte sa témy. Žiadny spam.

Môžeš použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto stránka podporuje Gravatar. Ak chcete získať svoj ​​vlastný celosvetovo uznávaný-avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.