zensky-magazin.sk
Pridať do: Obľúbených, Zoznamu, Facebooku, RSS

Zdravie »

7.2.2017 - Tuesday

Aj keď väčšina ľudí jakživ o tomto bambuckom masle nepočula, horúca novinka to nie je. Od pradávna sa v rovníkovej Afrike maslo používalo ako balzam na menšie popáleniny, pri reumatických ťažkostiach, bolestiach svalov ale aj …

Čítať celý článok »
Zdravie

Zdravie je to jediné čo máme, poďme sa o neho starať.

RECEPTY

Pochutnajte si na slovenskej, ale aj medzinárodnej kuchyni

VIP

Novinky a zaujímavosti zo sveta celebrít a šoubiznisu

Lifestyle

Novinky zo sveta životného štýlu

Fashion

Svet módy je plný zvratov, poďme sa na neho pozrieť bližšie

Home » Zdravie

Tejpovacie pásky nie sú na okrasu: Na čo slúžia?

Článok napísal dňa 11.4.2016 - MondayJeden komentár

Tejpovacie pásky nie sú novinkou, aj keď sa to tak vďaka ich nedávnemu rozmachu môže zdať. V športovom lekárstve, rehabilitačných centrách a v športe sa využívajú už niekoľko desaťročí. Boom zažíva tejpovanie najmä medzi rekreačnými športovcami a ľuďmi s problémami pohybového aparátu. Čo to vlastne tejpovanie je?

Senior Airman Haylley Carlson, 28th Medical Operations Squadron physical therapy technician, applies kinesio tape on a patient’s ankle to reduce swelling and increase blood flow to the area at Ellsworth Air Force Base, S.D., Oct. 4, 2012. The different colored tapes signify whether the injured area is being treated with hot or cold treatment. (U.S. Air Force photo by Airman 1st Class Alystria Maurer/Released)

Tejpovanie je lepenie špeciálnych pásikov na kožu. Tejpovacie pásky nahrádzajú bandáže alebo obväzy a ich najväčší význam spočíva najmä vo variabilite. Tejpy sa dajú nastrihať v potrebnej dĺžke a umiestniť presne tam, kde treba zafixovať sval, kĺb alebo podporiť liečbu jazvy či vyriešiť ťažkosti s držaním tela.

Najčastejšie môžete vidieť tejpy na koži profesionálnych športovcov. Tí ich mávajú omotané okolo členkov, zápästí, kolien či dokonca aj nalepené na chrbte alebo stehennom svale. Tejpovacie pásky majú široké využitie a používajú sa hlavne na rukách a nohách. Používajú ich maséri, fyzioterapeuti a lekári, no po inštruktáži profesionála je možné lepiť si ich na postihnuté miesta svojpomocne. Ich výhodou je, že nebránia prirodzenému pohybu tela, ale dokážu liečiť, stabilizovať a fixovať rôzne časti tela bez toho, aby bránili prúdeniu krvného obehu alebo lymfy.

Fixačné a kinezio tejpovacie pásky

Existujú dva základné druhy tejpovania, ktoré sa od seba líšia použitím špecifického typu pásky. Fixačné tejpy sa používajú k fixácii najmä počas športového výkonu alebo po zranení. Tieto pásky nie sú pružné, často bývajú v bielej alebo béžovej farbe. Na rozdiel od kinezio pások si ich aplikácia vyžaduje viac použitého materiálu, pretože na koži nedržia tak dobre a treba ich upevniť viacerými vrstvami. Väčšina pások je vyrobená z bavlny, vďaka čomu sú odolné voči vlhkosti a potu. Bránia odreninám, chránia svaly a šľachy a zabraňujú zraneniam.

Kinezio tejpovacie pásky sa na tejpovanie využívajú častejšie. Ich výhodou je, že dokážu kopírovať vlastnosti ľudskej kože a tým podporovať liečbu a chrániť danú oblasť bez toho, aby akýmkoľvek spôsobom bránili v pohybe. Kinezio pásky sa zvyčajne nosia po dobu 3-5 dní a pri správnom nalepení držia pevne a stabilne počas sprchovania či dokonca aj plávania. Tieto tejpy bývajú najčastejšie farebné a používajú sa na liečbu poranených alebo namáhaných svalov a tiež na podporu kĺbových štruktúr. Okrem toho tiež podporujú dobrú cirkuláciu krvi, zmierňujú bolesť a dokonca urýchľujú hojenie a liečia jazvy

Ako správne tejpovať?

Pre nanesením tejpu je dôležité, aby bola pokožka čistá, suchá a zbavená ochlpenia. Ešte pred odlepením pásky zmerajte jej približnú dĺžku podľa toho, kde ju chcete umiestniť. Na začiatku by ste mali na páske vytvoriť tzv. kotvu – prvých päť centimetrov nalepte na pokožku bez napätia. Dôležité je tiež vytvoriť rovnakú kotvu aj na opačnom konci tejpu a celú pásku rukou zažehliť. Pred nalepením pásky sa nedotýkajte lepiacej časti rukou, znížili by ste tým jej lepivosť.

6badc8b3-2d4a-413d-9d13-ec43170da73d

Tejpovaciu pásku jednoducho odstránite, keď ju budete ťahať v smere ochlpenia. Odporúča sa medzi jednotlivými aplikáciami nechať pokožku dýchať pár dní, aj keď sú tejpovacie pásky priedušné a pokožku „nedusia“. Naučiť sa správne tejpovať môžete u profesionálneho terapeuta, ktorý vám názorne ukáže, akým spôsobom a kam treba pásky lepiť. Môžete tiež sledovať inštruktážne videá na internete, ktorých je naozaj veľa. O tejpovaní však vzniká aj čoraz viac kníh, čo len dokazuje, akým spôsobom vzrastá záujem o tento veľmi účinný spôsob udržiavania pohybového aparátu v čo najlepšej kondícii.

zdroj: reklamný článok
Tags:

Jeden komentár »

Nechaj komentár!

Pridajte svoj ​​komentár nižšie, alebo trackback z vašich vlastných stránok. Môžete si tiež Comments Feed RSS.

Držte sa témy. Žiadny spam.

Môžeš použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto stránka podporuje Gravatar. Ak chcete získať svoj ​​vlastný celosvetovo uznávaný-avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.