zensky-magazin.sk
Pridať do: Obľúbených, Zoznamu, Facebooku, RSS

Zdravie »

7.2.2017 - Tuesday

Aj keď väčšina ľudí jakživ o tomto bambuckom masle nepočula, horúca novinka to nie je. Od pradávna sa v rovníkovej Afrike maslo používalo ako balzam na menšie popáleniny, pri reumatických ťažkostiach, bolestiach svalov ale aj …

Čítať celý článok »
Zdravie

Zdravie je to jediné čo máme, poďme sa o neho starať.

RECEPTY

Pochutnajte si na slovenskej, ale aj medzinárodnej kuchyni

VIP

Novinky a zaujímavosti zo sveta celebrít a šoubiznisu

Lifestyle

Novinky zo sveta životného štýlu

Fashion

Svet módy je plný zvratov, poďme sa na neho pozrieť bližšie

Home » Zdravie

Srdcovo-cievny systém v našom tele

Článok napísal dňa 22.2.2013 - FridayŽiadny komentár

Obehový systém si môžete predstaviť ako veľkú sústavu ciest a diaľníc, po ktorých doslova letia kamióny s dôležitým nákladom, ktorý sa snažia v poriadku a čo najrýchlejšie dostať na miesto určenia. Logisticky tieto akcie riadi centrála, ktorá určuje tempo. Centrálou sa myslí srdce, kamióny sú krv, ktorá distribuuje do všetkých častí tela živiny a kyslík.

Ak sa však niečo v centrále – srdci alebo na cestách – cievach pokazí, môže dôjsť k nepríjemným ochoreniam srdcovo-cievneho systému. Mnoho z nich sa dá liečiť len silnými liekmi alebo chirurgickými zákrokmi. Preto je najlepším riešením venovať sa prevencii a udržiavať cesty, kamióny a centrálu v čo najlepšom stave.


Ochorenia obehového systému

Medzi najčastejšie problémy patrí hypertenzia, čiže vysoký krvný tlak, ktorým je postihnutý každý piaty človek. Prispieva k nemu životný štýl a tiež genetické faktory. Na vysokom krvnom tlaku sa podieľa stres, fajčenie, konzumácia alkoholu, obezita a strava bohatá na soľ. V prípade, že je hypertenzia diagnostikovaná, je nutné nasadiť liečbu liekmi a striktne upraviť životný štýl. V miernejších prípadoch, kedy je možné tlak ovplyvniť, vám lekár odporučí len upraviť stravu, venovať sa pohybu a vyhýbať sa stresu. Rovnaká rada platí pri prevencii vzniku vysokého krvného tlaku. Ďalším ochorením obehového systému je angina pectoris, ktorá sa prejavuje bolesťou na hrudi, ktorú často vyvolá fyzická záťaž a ktorá odznieva v pokoji. Vzniká následkom nedostatočného zásobenia srdcového svalu kyslíkom, k čomu obvykle dochádza pri ischemickej chorobe srdca alebo chorobe vencových tepien. Tie sa zužujú, čím klesá prítok krvi k srdcu. Námaha, stres, nadmerná fyzická záťaž zvyšujú požiadavky srdcového svalu na kyslík a môžu vyvolávať napríklad bolesť na hrudi (angina pectoris) alebo dokonca infarkt.

Rovnako, ako u všetkých prechádzajúcich ochorení, aj tu platí, že na prvom mieste je zmena životného štýlu, ďalej aspirín a lieky znižujúce hladinu tuku v krvi. Ale ani tieto opatrenia a liečba niekedy nestačia, a je nutné pristúpiť k by-passu či angioplastike. Medzi choroby obehového systému patria aj kŕčové žily, ktoré vznikajú v dôsledku toho, že tok krvi, ktorá by mala prúdiť od členkov ku srdcu a z povrchových žíl do hlboko uložených, sa spomaľuje, zastavuje či dokonca vracia späť. Narušenie funkcie chlopní vedie k žilnému zdureniu a vydutiu až nad kožný povrch, čím vznikajú kŕčové žily.

 

Tags:

Nechaj komentár!

Pridajte svoj ​​komentár nižšie, alebo trackback z vašich vlastných stránok. Môžete si tiež Comments Feed RSS.

Držte sa témy. Žiadny spam.

Môžeš použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto stránka podporuje Gravatar. Ak chcete získať svoj ​​vlastný celosvetovo uznávaný-avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.