zensky-magazin.sk
Pridať do: Obľúbených, Zoznamu, Facebooku, RSS

Zdravie »

7.2.2017 - Tuesday

Aj keď väčšina ľudí jakživ o tomto bambuckom masle nepočula, horúca novinka to nie je. Od pradávna sa v rovníkovej Afrike maslo používalo ako balzam na menšie popáleniny, pri reumatických ťažkostiach, bolestiach svalov ale aj …

Čítať celý článok »
Zdravie

Zdravie je to jediné čo máme, poďme sa o neho starať.

RECEPTY

Pochutnajte si na slovenskej, ale aj medzinárodnej kuchyni

VIP

Novinky a zaujímavosti zo sveta celebrít a šoubiznisu

Lifestyle

Novinky zo sveta životného štýlu

Fashion

Svet módy je plný zvratov, poďme sa na neho pozrieť bližšie

Home » Lifestyle, Zdravie

Soľ nad zlato? Obzvlášť po športovom výkone!

Článok napísal dňa 29.4.2014 - TuesdayŽiadny komentár

Pri každom športe sa ľudský organizmus zahrieva. V dôsledku premien živín na energiu vzniká prebytočné teplo, ktoré telo musí odvádzať preč, aby sa neprehrialo a zabránilo tak možnému kolapsu. Výsledkom celého procesu je odparovanie tekutín cez povrch tela vo forme potu. Organizmus sa síce ochladí, no na svoju škodu stratí okrem vody aj dôležité minerálne látky. Čo robiť, aby telo získalo to, čo po fyzickom výkone stratilo?

Odborníci uvádzajú, že priemerne človek vyprodukuje 0,5 – 1,5 litra potu denne. Jeden liter potu obsahuje 1,5 – 3,5 g chloridu sodného. Pri športe ho však telo vylučuje niekoľkonásobne viac. Aktívni športovci určite dobre poznajú mapy slaného potu na svojich športových dresoch, či dokonca drobné kryštáliky soli na pokožke ako „corpus delicti“ chýbajúcich minerálov. 

očas športovania nezabúdajte na pitný režim. Ak ho však bude tvoriť len čistá voda, môže sa vám rýchlo stať, že po prvých dúškoch začnete mať pocit akoby ťažkého kameňa v žalúdku a neurobíte už ani krok. Sladké nápoje zas dodajú energiu, no pre vysoký obsah cukru sa neodporúča piť ich vo veľkom množstve a často. Kompromisom, zdá sa, by mohli byť energetické alebo iontové nápoje. No tienajmä určené vrcholovým športovcom. Ak medzi nich nepatríte a energetický výdaj teda nie je taký vysoký, dávate si týmito nápojmi do tela zbytočné cukry a nie úplne zdravé chemické látky. 

Platí ale, že každému vyhovuje niečo iné – niekomu nevadí spomínaná voda, iný je zvyknutý na liter sladkých bubliniek. Obzvlášť počas letných horúčav by ste mali myslieť na to, že pri potení a fyzickej aktivite z tela odchádzajú nielen tekutiny, ale s nimi aj dôležité minerálne látky, ktoré je potrebné telu vrátiť, aby fungovalo tak, ako má. 

Ideálnym riešením je minerálna voda Vincentka z prírodného liečivého zdroja, ktorý je tvorený zvyškovou morskou vodou. Obsahuje látky ako jód, meď, zinok, chróm alebo aj lítium, takže sa nemusíte báť, že vášmu organizmu budeniečo chýbať. Aby sa vo Vincentke zachovali všetky potrebné minerály, je plnená do skla. Ak ale so sebou nechcete nosiť sklenenú fľašu, odporúčame zaobstarať si športovú fľašu z nehrdzavejúcej ocele, ktorá jej kvalitu uchová. Ak nemáte zdravotné problémy, môžete pri zvýšenej športovej aktivite jednorázovo vypiť aj pol litra.

Tags:

Nechaj komentár!

Pridajte svoj ​​komentár nižšie, alebo trackback z vašich vlastných stránok. Môžete si tiež Comments Feed RSS.

Držte sa témy. Žiadny spam.

Môžeš použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto stránka podporuje Gravatar. Ak chcete získať svoj ​​vlastný celosvetovo uznávaný-avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.