zensky-magazin.sk
Pridať do: Obľúbených, Zoznamu, Facebooku, RSS

Zdravie »

7.2.2017 - Tuesday

Aj keď väčšina ľudí jakživ o tomto bambuckom masle nepočula, horúca novinka to nie je. Od pradávna sa v rovníkovej Afrike maslo používalo ako balzam na menšie popáleniny, pri reumatických ťažkostiach, bolestiach svalov ale aj …

Čítať celý článok »
Zdravie

Zdravie je to jediné čo máme, poďme sa o neho starať.

RECEPTY

Pochutnajte si na slovenskej, ale aj medzinárodnej kuchyni

VIP

Novinky a zaujímavosti zo sveta celebrít a šoubiznisu

Lifestyle

Novinky zo sveta životného štýlu

Fashion

Svet módy je plný zvratov, poďme sa na neho pozrieť bližšie

Home » Zdravie

Šedý zákal – ochorenie, ktorého sa môžete zbaviť

Článok napísal dňa 30.3.2016 - WednesdayŽiadny komentár

Šedý zákal (katarakta) je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie zodpovedný za 51 % prípadov slepoty vo svete. Najhoršie sú na tom pacienti v chudobných častiach, ktorí nemajú prístup k zdravotnej starostlivosti. Na Slovensku je možné sa slepote úplne vyhnúť – pri včasnej diagnostike a operácii očí.

6eb8e903-0425-4f8c-8192-12c88561e42a

Najčastejšie sa šedý zákal skloňuje v súvislosti s pribúdajúcim vekom – ohrození sú totiž najmä ľudia po 40 roku života. Vo výnimočných prípadoch, keď svoju rolu zohráva najmä genetika, sa však s kataraktou deti už narodia alebo sa prejaví aj u mladších pacientov.

Šedý zákal je spôsobený postupným zahmlievaním šošovky oka, ktorá sa stáva nepriehľadnou. Vo vyššom veku sa totiž v oku spúšťajú biochemické zmeny v proteínoch, ktoré môžu vyústiť napríklad do presbyopie (vetchozrakosť). Ak sa tieto proteíny zlúčia dohromady, bránia prieniku svetla cez šošovku do oka a vtedy hovoríme o šedom zákale.

Šedý zákal nie je len o veku

Aj keď je vyšší vek významným činiteľom, nie vždy je v otázke vzniku katarakty kľúčový. Svetová zdravotnícka organizácia napríklad uvádza, že významným spúšťačom je fajčenie alebo prílišné vystavovanie sa ultrafialovému žiareniu. Medzi najohrozenejšie skupiny ľudí patria diabetici a obézni pacienti s vysokým BMI indexom. K vzniku šedého zákalu tiež prispieva nadmerná konzumácia alkoholu.

Prvotnými príznakmi šedého zákalu bývajú problémy so zrakom, ktoré vás doženú k očnému lekárovi. Spočiatku nie sú veľmi výrazné, preto mnoho pacientov s návštevou lekára čaká, až kým sa príznaky nezhoršia. Zbystriť pozornosť by ste mali vtedy, ak sa u vás objaví dvojité alebo zahmlené videnie. Pacienti s kataraktou tiež uvádzajú zvýšenú citlivosť na svetlo a problémy pri čítaní či šoférovaní. Ak ide o pokročilé štádium, ochorenie je viditeľné aj navonok – šošovka sa postupne zafarbuje do siva alebo do žlta.

Operácia je jediné východisko, ktoré nebolí

Jedinou možnou cestou, ako zachrániť zrak pacienta so šedým zákalom, je operácia, počas ktorej sa zakalená zničená šošovka nahradí umelou. Operácia katarakty je dnes bežne vykonávaným zákrokom, ktorý sa vykonáva ambulantne pri lokálnej anestézii, vďaka čomu pacient hneď odchádza domov.

Najprv sa do oka nakvapkajú anestetiká a diamantovým nožom alebo femtosekundovým laserom sa spraví malý rez. Pomocou špeciálnej ultrazvukovej sondy sa stará šošovka rozbije a vysaje. Namiesto nej sa vloží umelá šošovka, ktorá je vyrobená na mieru pre každého pacienta osobitne. Vďaka tomu je tiež možné, aby sa počas operácie katarakty vyriešila aj refrakčná chyba pacienta – šošovka sa prispôsobí tomu, či má krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus alebo ich kombinácie.

Vďaka moderným technológiám a milimetrovým rezom je dnes hojenie po takejto operácii veľmi rýchle. Vloženú šošovku pacient v oku vôbec necíti a vo väčšine prípadov sa na svet pozerá znovu ako za mlada.

Mnoho ľudí má pred operáciou očí strach a vyhýbajú sa jej, až kým nie je neskoro. Lekári však odporúčajú priebeh šedého zákalu sledovať od jeho začiatku a operáciu odporučia až vtedy, keď je to potrebné. Operácie šedého zákalu sú absolútne bezproblémové a bezbolestné a na rozdiel od laserových operácií refrakčných chýb sú plne hradené zdravotnou poisťovňou.

Zdroj: reklamný článok

 

 

Tags:

Nechaj komentár!

Pridajte svoj ​​komentár nižšie, alebo trackback z vašich vlastných stránok. Môžete si tiež Comments Feed RSS.

Držte sa témy. Žiadny spam.

Môžeš použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto stránka podporuje Gravatar. Ak chcete získať svoj ​​vlastný celosvetovo uznávaný-avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.