Prevencia ochorenia srdca
Nutričná terapia je dôležitou súčasťou nielen liečby chorôb obehového systému, ale predovšetkým skutočne dôležitej prevencie. Dokáže ovplyvniť vysoký tlak, hladinu cholesterolu, tuku a cukru v krvi.
V každom prípade znížte obsah soli vo vašej strave, obmedzte kofeín, jedzte ryby, zeleninu, ovocie a chudé mäso. To, čo jete, do určitej miery ovplyvňuje, či sa bude vo vnútornej vrstve vencových tepien hromadiť cholesterol a iné tuky, alebo nie. Dôležité je vyvarovať sa fast foodových jedál, vyprážaných a tučných pokrmov a tiež polotovarom obsahujúcim vysoký podiel soli. Naopak je dôležité do stravy zaradiť potraviny bohaté na omega – 3 mastné kyseliny, ktorých zdrojom sú najmä tučné ryby ako losos, treska, makrela alebo sardinky, ale aj orechy. Doprajte si aj poriadnu dávku paradajok, ktoré obsahujú lykopén, antioxidačný karoténoid, ktorý znižuje tvorbu cholesterolu a je prevenciou pred srdcovými chorobami. Paradajky sú zasa skvelým zdrojom beta-karoténu, flavonoidov, draslíka, kyseliny listovej, vitamínov C a E, čo spolu prospieva zdraviu srdca.
Dopriať by ste si mali aj cesnak a cibuľu obsahujúce organosulfáty, ktoré znižujú priľnavosť krvných doštičiek, tiež znižujú hladinu nezdravých tukov a pomáhajú znížiť tlak krvi. Cesnak má schopnosť zmenšovať tepnové pláty a aterosklerózu, čím chráni výstelku srdcových krvných ciev. Navyše obmedzuje tvorbu cholesterolu v pečeni a zvyšuje jeho vylučovanie. Bylinkári odporúčajú pre vitalitu srdcovo-cievneho systému hloh, ktorý má antioxidačné účinky, posilňuje srdcový sval a rozširuje cievy. Práve preto sa skvele hodí nielen na hypertenziu spojenú s aterosklerózou. Osvedčili sa aj listy púpavy, ktoré sa tradične používajú ako diuretikum na zníženie krvného tlaku. Lipový kvet nie je len na zníženie horúčky a podporu potenia pri prechladnutí, ale účinne znižuje aj zvýšený stolický tlak krvi. Menej známou liečivou bylinou je kalina – bylinka s protikŕčovými účinkami, ktorá sa podáva tiež na uvoľnenie svaloviny stien tepien.
Možno sa pýtate, čo má dýchanie spoločné so zdravým srdcom, cievami a obehovým systémom. Verte však, že mnoho. Nácvik správneho dýchania uľavuje od mnohých zdravotných problémov, či už fyzických alebo psychických. Pokiaľ sa naučíte pomaly a hlboko dýchať, s veľkou pravdepodobnosťou vás prestane bolieť chrbát, budete tiež trocha posilňovať brušné svaly, uvoľníte psychické napätie a naučíte sa zvládať stres. Do vášho životného štýlu by ste mali zaradiť aj cvičenie. Ako prevenciu vzniku kardiovaskulárnych ochorení odporúčajú odborníci pravidelné aeróbne cvičenie. Pokiaľ sa mu budete venovať pravidelne, znížite riziko vzniku trombózy, infarktu myokardu a mozgovej príhody.
Tags: ochcorenie srdca, prevencia