Pitný režim aj proti hustej krvi!
Perfektné zdravie je výsledkom perfektného krvného obehu. Ak má krv optimálnu hustotu, telesné tkanivá sú okysličované optimálne a srdce dobre pracuje. Krv by mala byť prúdiacou tekutinou, v žiadom prípade nie hustou pastou. Vplyvom nedostatku vody sa pohybuje kapilárami pomaly, takže organizmus nedostane kyslík ani ďalšie dôležité živiny včas a začína sa “dusiť”.
Tekutiny očami odborníka
„Správny príjem tekutín by sa mal u dospelej osoby pohybovať okolo 2,5 litra denne a adekvátne zvýšenie množstva tekutín by malo nastať pri teplom počasí, športe či nadmernej fyzickej aktivite. Vhodné sú pramenité vody, ktoré majú nižšiu celkovú mineralizáciu a sú určené na každodennú konzumáciu, ako napríklad pramenitá voda Lucka,” vysvetľuje MUDr. Eva Beňová, pediatrička s 35 ročnou praxou a dodáva, že pitie vody v správnej dobe maximalizuje funkčnosť ľudského tela: „Znížená cirkulácia krvi vedie k zvýšeniu náporu toxických látok na prácu pankreasu, na obličky aj na činnosť mozgu. Ochorenia ako zvýšený krvný tlak, srdcový infarkt či krvácanie do mozgu sú potom prejavom zmien, ktoré v skutočnosti začali už 15 -20 rokov dozadu.
Ako detská lekárka preto od narodenia učím deti, a súčasne ich rodičov a starých rodičov, aby pili čistú, pramenitú, nízkomineralizovanú vodu izbovej teploty už pri prebudení a následne každú hodinu. Piť tiež treba 30 minút pred jedlom a nie počas jedenia. Na deň je to 8 pohárov vody, čo je približne 2,5 litra a pre dieťa osem menších pohárikov, teda asi 1,2 litra na deň.“
Nesprávne zvolené nápoje
Popri zlom alebo nedostatočnom pitnom režime spôsobuje dehydratáciu i väčšie množstvo alkoholu, kávy, ale aj užívanie látok, ktoré zosilňujú tvorbu moču a zároveň zahusťujú krv. Vzniknutú únavu z nedostatočnej hydratácie rieši mnoho ľudí paradoxne ďalším pitím kávy či dokonca energetických nápojov, čo samo o sebe problém nielenže nevyrieši, ale skôr zhorší.
Stres
V strese sa organizmus “pripravuje na boj” a preto zvyšuje zrážanlivosť krvi. Stres môže vyvolať aj telesná či duševná záťaž alebo zmena životného rytmu (ponocovanie, dlhé sedenie s minimom pohybu v lietadle alebo v práci). Nie nadarmo sa hovorí, že človeku v náročných situáciách alebo v akútnom šoku “tuhne krv v žilách”. Vždy je treba ju “rozprúdiť”.
Strava
Potraviny obsahujú vodu, a je to práve voda, ktorá sa podieľa na trávení potravy – nachádza sa takmer v celom zažívacom trakte od slín až po roztok enzýmov v hrubom čreve. Voda pomáha pri rozklade živín, ktoré sa tak môžu vstrebať do krvi a dostať až do buniek. Zahustenie krvi môže byť spôsobené nielen nedostatkom tekutín, ale aj vysokými dávkami proteínov, kreatínu, aminokyselín a podobných dusíkatých zložiek v strave.
Tags: hustá krv, pitný režim