zensky-magazin.sk
Pridať do: Obľúbených, Zoznamu, Facebooku, RSS

Zdravie »

7.2.2017 - Tuesday

Aj keď väčšina ľudí jakživ o tomto bambuckom masle nepočula, horúca novinka to nie je. Od pradávna sa v rovníkovej Afrike maslo používalo ako balzam na menšie popáleniny, pri reumatických ťažkostiach, bolestiach svalov ale aj …

Čítať celý článok »
Zdravie

Zdravie je to jediné čo máme, poďme sa o neho starať.

RECEPTY

Pochutnajte si na slovenskej, ale aj medzinárodnej kuchyni

VIP

Novinky a zaujímavosti zo sveta celebrít a šoubiznisu

Lifestyle

Novinky zo sveta životného štýlu

Fashion

Svet módy je plný zvratov, poďme sa na neho pozrieť bližšie

Home » Zdravie

Pilates

Článok napísal dňa 1.2.2012 - WednesdayJeden komentár

 

Mohlo by sa zdať, že metóda Pilates sa zrodila len v posledných rokoch, pretože práve v súčasnosti je táto cvičebná metóda taká populárna a rozšírená aj na našom území. Pravdou však je, že tento tréningový program má už viac ako 80 rokov.

Metóda cvičenia dostala názov podľa svojho zakladateľa – Josepha Huberta Pilatesa, ktorý hovorieval, že po desiatich hodinách rozdiel cítite, po dvadsiatich vidíte a po tridsiatich máte nové telo. Pilates sa narodil v roku 1880 v nemeckom Mönchengladbachu, v roku 1926 emigroval do New Yorku, kde až do svojej smrti (1967) vyučoval túto pozoruhodnú tréningovú metódu. Pilates v detstve trpel astmou, kĺbovým reumatizmom a rachitídou (krivica). Aby posilnil svoje slabé telo, venoval sa rôznym športom ako gymnastika, tanec, šerm, lyžovanie, box či zápasenie. Jeho vlastný tréningový program je vlastne zmesou prvkov športov, ktoré sa mu zdali byť vhodné. Inšpirovala ho napríklad aj joga či tai-či. Pomenovanie Pilates vzniklo až po smrti stvoriteľa tejto techniky cvičenia, on sám jej dal názov Contrology. Ide o systém pohybov, ktoré zlepšujú vašu silu a ohybnosť.
Počas prvej svetovej vojny používal Pilates svoju metódu u ťažko zranených pacientov. Po vojne školil policajtov a príslušníkov nemeckej armády. V roku 1926 sa Pilates rozhodol začať nový život. Už na lodi smerujúcej do Ameriky stretol svoju budúcu manželku Claru, ktorá s ním zdieľala ideu, otvoriť si v New Yorku gymnastické štúdio. Účinná cvičebné postupy lákali čoraz viac záujemcov. Nadšení boli prominentní herci, herečky, gymnasti, atléti či slávni tanečníci a choreografi, medzi nimi Martha Grahamová a George Balanchine. Pod Pilatesovim vedením sa jeho žiaci snažili o pokrok. Nevyhnutným základom bol častý pohyb na čerstvom vzduchu. Pilates pristupoval ku svojim zákazníkom individuálne a každému vytvoril cvičebný program ušitý na mieru. Po smrti Pilatesa rozširovali ďalej jeho inštrukcie žiaci. Keďže neexistuje súvislý program, vyskytujú sa rozličné verzie jeho metódy.
Dnes môžeme hovoriť o znovuobjavení tohto kondičného programu, ktorý je populárny u všetkých vekových kategórií. Pomocou pravidelného cvičenia si za krátky čas vyformujete a posilníte všetky svalové partie a aktivizujete skoro vôbec nepoužívané svaly. Dopracujete sa tiež k lepšiemu držaniu tela a vďaka správnemu dýchaniu nebudete unavení. Čerešničkou na torte sú samozrejme problémové zóny, ktoré už viac problémové nebudú a váš pohyb bude mať punc prirodzenej elegancie a pôvabu. A nezabudnite, na začatie tréningu nie je nikdy neskoro.

autor: Katarína Oravská

Tags: , ,

Jeden komentár »

Nechaj komentár!

Pridajte svoj ​​komentár nižšie, alebo trackback z vašich vlastných stránok. Môžete si tiež Comments Feed RSS.

Držte sa témy. Žiadny spam.

Môžeš použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto stránka podporuje Gravatar. Ak chcete získať svoj ​​vlastný celosvetovo uznávaný-avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.