zensky-magazin.sk
Pridať do: Obľúbených, Zoznamu, Facebooku, RSS

Zdravie »

7.2.2017 - Tuesday

Aj keď väčšina ľudí jakživ o tomto bambuckom masle nepočula, horúca novinka to nie je. Od pradávna sa v rovníkovej Afrike maslo používalo ako balzam na menšie popáleniny, pri reumatických ťažkostiach, bolestiach svalov ale aj …

Čítať celý článok »
Zdravie

Zdravie je to jediné čo máme, poďme sa o neho starať.

RECEPTY

Pochutnajte si na slovenskej, ale aj medzinárodnej kuchyni

VIP

Novinky a zaujímavosti zo sveta celebrít a šoubiznisu

Lifestyle

Novinky zo sveta životného štýlu

Fashion

Svet módy je plný zvratov, poďme sa na neho pozrieť bližšie

Home » Zdravie

Opar – veľký strašiak

Článok napísal dňa 18.2.2014 - TuesdayŽiadny komentár

Ešte skôr, než ho ktokoľvek zbadá, vy už o ňom dávno viete. Miesto aj čas, kedy sa rozhodol objaviť, nie je práve ideálne. Opar väčšinou prichádza v tú najmenej vhodnú chvíľu a dokáže nám tak znepríjemniť či prekaziť rad plánov.

Opar patrí medzi celosvetovo najrozšírenejšie infekciu. Ide o nákazlivé ochorenie vyvolané vírusom Herpes simplex (HSV) a delí sa na dva typy. HSV 1 a HSV 2. Prvý typ sa objavuje predovšetkým na perách, druhý je pôvodcom genitálnych oparov a oparov na ďalších miestach tela.

Naplast-na-opary

Vírus sa dostáva do tela zväčša v detstve a v latentnej fáze čaká v takzvaných nervových gangliách. Neskôr ho aktivuje napríklad stres, oslabenie imunitného systému, hormóny alebo nadmerné slnenie. Toto všetko dokáže spôsobiť prienik vírusu do kožných buniek. Začína svrbením alebo pálením, ktoré vystriedajú pupienky naplnené čírou tekutinou, tie potom začnú schnúť, postupne sa odlupujú a vznikajú bolestivé rany. Celý tento proces trvá približne 7 – 10 dní.

Komplikácie môžu nastať, ak sa ložisko infikuje baktériami. Pľuzgierik sa zakalí a opar pokryjú vlhké bieložlté nánosy. Okolie oparu potom môže byť opuchnuté a v horšom prípade môže mať postihnutý aj zvýšenú teplotu.

S liečbou začnite hneď

Akonáhle cítime, že sa nám pod kožou tvorí opar, je dôležité dbať na hygienu a hneď ho zakryť. Nie však nánosom korektoru či make-upu ale najlepšie špeciálnou náplasťou. Vďaka tomu totiž zabránime šíreniu vírusu a zbytočnému zhoršovaniu priebehu.

Na klasický opar sú vhodné špeciálne náplaste na opary, ktoré zaisťujú tzv. vlhké krytie. To zabezpečí tzv. hydrokoloidná vrstva (napr. náplaste Cosmos), ktorá urýchľuje hojenie oparu. Vedecké štúdie potvrdzujú, že vo vlhkom prostredí sa kožné bunky lepšie hoja.

Náplaste na opary zmierňujú bolestivosť, chránia postihnuté miesto a zabraňujú ďalšiemu šíreniu vírusu. Zamedzujú tiež tvorbe chrást a jaziev. Navyše sa dokážu prispôsobiť a nebránia tak v jedle či pití. Niektoré náplaste (napr. Cosmos) mávajú pribalené aj pinzetu a zrkadlo, ktoré umožňujú bezproblémovú a hygienickú aplikáciu i odstránenie.

Ako a kedy použiť náplaste na opary ?

• náplasť aplikujte hneď pri prvých príznakoch,

• pred použitím náplaste si vždy umyte ruky,

• náplasť nalepujte na suchú, čistú a nemastnú pokožku,

• vyhnite sa priamemu kontaktu s oparom, aby ste minimalizovali riziko prenosu oparu na iné časti tela alebo ostatné osoby,

• náplasť umožňuje dlhodobé pôsobenie a odstraňuje sa, až sa začne sama uvoľňovať,

• pre odstránenie náplasti používajte pinzetu, ktorú potom vyčistite vlhkou handričkou s dezinfekčným prostriedkom (napr. 70 % roztok etanolu).

Tags:

Nechaj komentár!

Pridajte svoj ​​komentár nižšie, alebo trackback z vašich vlastných stránok. Môžete si tiež Comments Feed RSS.

Držte sa témy. Žiadny spam.

Môžeš použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto stránka podporuje Gravatar. Ak chcete získať svoj ​​vlastný celosvetovo uznávaný-avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.