zensky-magazin.sk
Pridať do: Obľúbených, Zoznamu, Facebooku, RSS

Zdravie »

7.2.2017 - Tuesday

Aj keď väčšina ľudí jakživ o tomto bambuckom masle nepočula, horúca novinka to nie je. Od pradávna sa v rovníkovej Afrike maslo používalo ako balzam na menšie popáleniny, pri reumatických ťažkostiach, bolestiach svalov ale aj …

Čítať celý článok »
Zdravie

Zdravie je to jediné čo máme, poďme sa o neho starať.

RECEPTY

Pochutnajte si na slovenskej, ale aj medzinárodnej kuchyni

VIP

Novinky a zaujímavosti zo sveta celebrít a šoubiznisu

Lifestyle

Novinky zo sveta životného štýlu

Fashion

Svet módy je plný zvratov, poďme sa na neho pozrieť bližšie

Home » Lifestyle, Zdravie

Na zdravie!

Článok napísal dňa 18.3.2013 - MondayŽiadny komentár
Najnovším svetovým trendom je dávať si schôdzku v bare pri poháriku dobrej pramenitej vody a nosiť balenú vodu pri sebe? Tejto móde podlieha už väčšina Slovákov…

“Predávame nielen vodu, ale celú kultúru vody!” Hlásajú špeciálne obchody v Japonsku a Taliansku, ktoré mávajú vo svojom sortimente až 120 druhov značkových balených vôd. Špičkové reštaurácie a hotely po celom svete ponúkajú vysoko kvalitné minerálne vody v samostatnom luxusnom “water menu”. Niet sa prečo čudovať. Pramenitá alebo Minerálna voda je totiž, rovnako ako víno, vyhľadávaný prírodný produkt. Pri výbere vody hrá úlohu krajina pôvodu, stupeň mineralizácie, chuť, veľkosť bubliniek a, samozrejme, zdroj. Môžete sa rozhodnúť, či budete piť vodu podzemnú, artézsku, podmorskú, ale aj vulkanickú alebo ľadovcovú. Existujú vody, ktorým sa hovorí prémiové a sú v priemere trikrát drahšie ako obyčajné. Super prémiové, známe ako “gourmet waters”, sú približne až desaťkrát drahšie. Od obyčajných vôd sa síce veľmi nelíšia, ale mávajú väčšinou exotický pôvod, sprevádza ich úžasný príbeh a majú luxusné dizajnové balenie. Nájdete ich aj v ponuke slovenských hotelov a v reštauráciách vyššej cenovej kategórie. Existuje tiež mnoho typov ochutených vôd, dávajte si však pozor na obsah cukru a kalórií a vyberajte si tie s prírodnou chuťou, sladené fruktózou.


Voda s nízkym obsahom minerálov sa hodí k rybám, s mäsom sa lepšie snúbia tie s vyšším obsahom minerálov. Do úvahy musíme vziať aj sýtenie – zhruba tri štvrtiny úspechu harmónie vody s jedlom totiž závisí od veľkosti bubliniek a ich trvania. Záleží aj na pH vody. Napríklad morské plody a tučné jedlo lepšie ladia s vodami s nižším pH.

 Pravidelná hydratácia organizmu je jednou zo základných podmienok na odstránenie závažných zdravotných problémov. Kvôli nedostatku vody sa z buniek nevylučujú jedovaté látky, bunky predčasne starnú a telo je náchylnejšie k chorobám. Preto sa odporúča piť čistú pramenitú vodu pätnásť minút až pol hodiny pred jedlom. Je to dobré nielen na vyčistenie úst, ale aj na optimálnu hydratáciu. Pohár mierne perlivej alebo neperlivej vody vyplaví väčšinu toxických látok nachádzajúcich sa v organizme, predovšetkým z obličiek, pečene a z čriev a uľahčí trávenie následne skonzumovanej potravy. Navyše zabráni pocitom smädu vo chvíli, keď je žalúdok zamestnaný trávením. Ak musíte, pri jedle popíjajte len malé dúšky. Tým sa vyhnete disharmónii, ktorú vyvoláva zapíjanie jedla väčším množstvom tekutín. Pozor tiež na teplotu vody. Voda s ľadom sa počas jedenia môže stať obzvlášť problematickou – najmä pre tých, ktorí trpia problémami s trávením, plynatosťou či opuchmi. Nielenže spôsobuje spomalenie tráviaceho procesu, ale u citlivejších jedincov môže vyvolať kŕče. Najväčšie množstvo tekutín by ste mali prijímať predpoludním, časť popopoludní, kedy lymfa vynáša z tela škodlivé látky – dôležité je však piť pravidelne počas celého dňa v malých dúškoch. Pred spaním si dajte pohár vody. Je to vraj najlepšia prevencia proti krvácaniu do mozgu a srdcovému infarktu, ku ktorým často dochádza práve počas spánku.


Svetový deň vody bol vyhlásený Valným zhromaždením OSN. Od roku 1993 sa pripomína 22. marca každý rok.
Témou tohtoročného Svetového dňa vody je “medzinárodná spolupráca”. Prístup k čistej vode je základom pre zdravý život. V roku 2030 bude 47% svetovej populácie žiť v oblastiach s nedostatkom vody!

 

 

Tags:

Nechaj komentár!

Pridajte svoj ​​komentár nižšie, alebo trackback z vašich vlastných stránok. Môžete si tiež Comments Feed RSS.

Držte sa témy. Žiadny spam.

Môžeš použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto stránka podporuje Gravatar. Ak chcete získať svoj ​​vlastný celosvetovo uznávaný-avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.