zensky-magazin.sk
Pridať do: Obľúbených, Zoznamu, Facebooku, RSS

Zdravie »

7.2.2017 - Tuesday

Aj keď väčšina ľudí jakživ o tomto bambuckom masle nepočula, horúca novinka to nie je. Od pradávna sa v rovníkovej Afrike maslo používalo ako balzam na menšie popáleniny, pri reumatických ťažkostiach, bolestiach svalov ale aj …

Čítať celý článok »
Zdravie

Zdravie je to jediné čo máme, poďme sa o neho starať.

RECEPTY

Pochutnajte si na slovenskej, ale aj medzinárodnej kuchyni

VIP

Novinky a zaujímavosti zo sveta celebrít a šoubiznisu

Lifestyle

Novinky zo sveta životného štýlu

Fashion

Svet módy je plný zvratov, poďme sa na neho pozrieť bližšie

Home » Stories

Gabriela – Čím užšia, tým lepšia! – 3. kapitola

Článok napísal dňa 21.11.2011 - MondayŽiadny komentár

Výlet sme si dohodli na štvrtok. Po raňajkách nás Denisa berie autom na vraj  najkrajšiu a najčistejšiu pláž. No, som zvedavá. Dúfam, že nepresedím pol dňa v aute pre kus farebného piesku. “Pláž sa volá Elafonissi a je tam ružový piesok. Je to síce ďaleko, cesta dosť blbá, ale stojí to za to.”

Denisa má, žiaľbohu pravdu. Cesta je príšerná. Hoci ideme niekoľko desiatok kilometrov po krajšej ceste ako sú naše diaľnice, po čase sa každá krása končí. Prechádzame serpentínami po otrasnej úzkej ceste. Keď ide oproti autobus, Denisa musí zájsť s autom na kraj. Pod nami sa rozprestiera roklina. Otrasná, veľká, katastrofálne strmá a hlboká. Aj napriek strachu, ktorý ma zviera ako železná ruka musím uznať, že krajina je tu  fakt fascinujúca. Míňame krásne domčeky. Skoro na každom sú solárne sklá. Všade sú kvety, kvitnú citronovníky. Proste romantika ako má byť.

Tam na tých stromoch rastnú olivy,” ukazuje Denisa. „Z olív sa tu vyrábajú oleje a kadečo iné. Olivy sa pridávajú do mnohých vecíNájdete ich v mydle aj v opaľovacom mlieku.” Ty kokso, aká múdra. Čo nám chce robiť celú cestu prednášku? Od zédeešky predsa viem, na čo je olivovník. No, ale dobre, presne toto potrebujem počúvať, aspoň nemyslím na to, že sa mi z tej hnusnej cesty chce vracať.

Zastaneme tu pri babičke, ktorá predáva domáci med,” oznamuje nám a o chvíľu už brzdí pred malým domčekom, pred ktorým na lavičke pri stole sedí staršia žena a jeden muž. Zrejme manžel. Dosť starý a dosť ohnutý. Ochutnávame to ich sladidlo od včiel. Musím uznať, je naozaj  vynikajúce. Sarah a aj ja si kupujeme čistý med, teda taký ničím ochutený. Viktória berie pre Igora akúsi vraj super pálenku. Je chutná, lebo ju ako správna gurmánka na dovolenke ochutnávam. Potrebujem alkohol, normálne ľutujem, že som si nevzala tľapku. Pri takej debilnej ceste by som si zaslúžila. Aspoň dve deci, ak nie celý polliter. Po chvíli sa opäť sa vyberáme na cestu. Vchádzame do tunela. Najskôr však musíme počkať, kým oproti prejde autobus s turistami. Tunel je neuveriteľne úzky. Pozorovať manévrovanie šoféra je príšerné. Musí byť šikovný, aby sa do úzkeho priestoru vopchal bez toho, aby poškodil autobus. Ďakujem Bohu, že v ňom nesedím. „Naozaj to vyzerá nebezpečne, ale nie je to tak,” ukľudňuje nás Denisa, keď ju zasypeme otázkami, či je takéto prechádzanie normálne. Prikývne a mňa oblieva pot. Zas ľutujem, že som si pred cestou niečo riadne nehrkla. Znášala by som to lepšie. Tá ochutnávka u sladkej babičky s medom bola pre mňa málo. Teraz mi je všelijako len nie dobre. Samozrejme, slušáčky, Sarah a Vikina to znášajú dobre. Ony alkohol nepotrebujú vôbec. Keby sme všetci boli takí ako ony, výrobcovia alkoholu by na Slovensku skrachovali. A to nechcem. Potrebujeme  predsa podporovať výrobu slovenských výrobkov, no nie? A alkohol nevynímajúc.

To sa vôbec nebojíte, že sa zrútime do tých priepastí?– pýtam sa s nervami.

Prečo by sme na to mali myslieť? Ukľudni sa a cestuj s úsmevom,” povie Vikina a nadchýňa sa nad priepasťou. Ona fakt nie je normálna.  Bože, keby sa radšej nadchýňala nad peknými Grékmi. Ale nie, ona radšej ostáva verná tomu svojmu ženáčovi. Žiarlivcovi a idiotovi v jednom.„Pozri na tú hĺbku, to je nádhera, fascinujúce,” vykrikuje v čase, keď mne je už takmer na omdletie.

Ty nie si úplne normálna! V jednom kuse musíme stáť na krajnici a púšťať protiidúce autá. Čo je na tomto preboha, fascinujúce?” rozčuľujem sa a ľutujem, že som sa na toto dala nahovoriť. Moje milované lehátko pred hotelovým bazénom, kde si?

Situáciu sa snažím ako – tak zvládať, ale keď mám pocit, že autobus sa nám obtiera o karosériu, začínam sa modliť. Najskôr v duchu a a potom už aj nahlas. „Ó, aká pobožná,” rehoce sa Sarah „Len ju nechaj, o chvíľu sa bude modliť v kostole,” povedala Denisa a skutočne o niekoľko minút sme už vchádzali do akéhosi chrámu. Ja tieto pamiatky veľmi nemusím, skôr som sledovala more po ľavej strane, ale dobre, uznávam, aj kostol  či čo to bolo, bol úchvatný. Aj sprievodca, ale len dovtedy, kým som nezačala fotiť. Však na dovolenke sa fotí, no nie?  Dačo hovoril po grécky, ale keďže som mu nerozumela a  „delegátka” Denisa bola kdesi vzadu, len som sa prihlúplo usmievala a ďalej cvakala spúšťou. Sprievodca začal potom hroziť prstom, čo z duše neznášam. „Tu nemôžeš fotiť,” vysvetlila mi Denisa, ktorá sa zrazu zjavila predo mnou.

Hej, a preč? Veď som dala skoro desať eur vstupné.”

To je síce pravda, ale aj tak nemôžeš,” povedala a keďže ma už ako – tak pozná, pre istotu mi radšej hneď aj zhabala foťák. Super kamoška. Normálne si ju pridám na facebooku za priateľku. Ešte že som k tomu  foteniu ako bonus nedostala nejakú pokutu, lebo by ma porazilo.

Z chrámu je na spomínanú pláž len pár metrov. To, čo zrazu vidíme nám vyráža dych. Čistá, nedotknutá príroda a jemný žlto – ružový piesok nás fascinuje. Prechádzame vodou, ktorá nám siaha len po kolená. Baby – tie moje sú pomalé, my s Denisou sme sa do  plaviek obliekli už doma a teraz sme zo seba len zhodili šaty a poďho do vody. Kým sa Viki a Sarah prezlečú, som vo vode ponorená dobrých pätnásť minút. Neskôr zabehneme do stánku po nejaké jedlo a pitie, ale inak sme stále vo vode. Cvakáme foťákmi ako o dušu, smejeme sa ako šialené. Fakt je tu všetko  tak úchvatné, že som naozaj presvedčená, že by som tu dokázala žiť.

Pokračovanie nabudúce…

Gabriela Prognerová

Tags:

Nechaj komentár!

Pridajte svoj ​​komentár nižšie, alebo trackback z vašich vlastných stránok. Môžete si tiež Comments Feed RSS.

Držte sa témy. Žiadny spam.

Môžeš použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto stránka podporuje Gravatar. Ak chcete získať svoj ​​vlastný celosvetovo uznávaný-avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.