zensky-magazin.sk
Pridať do: Obľúbených, Zoznamu, Facebooku, RSS

Zdravie »

7.2.2017 - Tuesday

Aj keď väčšina ľudí jakživ o tomto bambuckom masle nepočula, horúca novinka to nie je. Od pradávna sa v rovníkovej Afrike maslo používalo ako balzam na menšie popáleniny, pri reumatických ťažkostiach, bolestiach svalov ale aj …

Čítať celý článok »
Zdravie

Zdravie je to jediné čo máme, poďme sa o neho starať.

RECEPTY

Pochutnajte si na slovenskej, ale aj medzinárodnej kuchyni

VIP

Novinky a zaujímavosti zo sveta celebrít a šoubiznisu

Lifestyle

Novinky zo sveta životného štýlu

Fashion

Svet módy je plný zvratov, poďme sa na neho pozrieť bližšie

Home » kultúrny elixír

Rázcestia

Článok napísal dňa 3.7.2013 - WednesdayŽiadny komentár

Hneď po vydaní v roku 2009, si modrá kniha Chatrč začala intenzívne získavať sympatie slovenských čitateľov. V ankete Kniha roka 2009 organizovanej internetovým kníhkupectvom Martinus.sk získala medzi čitateľmi druhé miesto a o rok na to sa v televíznom formáte Moja naj kniha prebojovala do finálovej desiatky, kde v tvrdej konkurencií zloženej z mixu literárnej klasiky a najúspešnejších kníh posledných rokov, obsadila v pozícií outsidera siedme miesto. Eugene Peterson o nej povedal: ,,Táto kniha má potenciál urobiť pre našu generáciu to, čo urobila Bunyanova Cesta pútnika pre jeho generáciu!” A tak sa aj stalo, vo svete sa jej doteraz predalo 18 miliónov výtlačkov a doteraz patrí medzi najpredávanejšie knihy na svete. Na Slovensku sa jej predaj blíži k magickej hranici 100.000 výtlačkov. Mnohých inšpirovala, mnohým pomohla a niekoľkých pobúrila.

Prečo práve táto kniha, ktorej mystérium niektorí čitatelia považujú za skutočný príbeh? Upútala ich najmä autorova odvaha zobraziť Ježiša ako literárnu postavu a cez jeho slová porozumieť tým najzložitejším pojmom v našich životoch. A aj keď je kniha návratom ku koreňom kresťanskej viery, nie je spútaná žiadnou dogmou, ale je určená všetkým záujemcom o inšpiratívne myšlienky pre dnešnú uponáhľanú dobu.

Po piatich rokoch Wm. Paul Young napísal ďalší román Rázcestia. Zobrazuje tu schizofrenický svet dnešného podnikateľa, v ktorom mamon zdecimoval akýkoľvek ľudský cit natoľko, že osamotený človek stráca kontakt s bezprostredným okolím.

Rázcestie.indd

Tony je bystrý a bohatý podnikateľ, ktorý zruinoval toľko priateľských a rodinných vzťahov, až sám začína trpieť paranojou. Zabarikádovaný vo svojom súkromnom úkryte zisťuje, že okrem mŕtvych rodičov a Ježiša mu nezostal jediný blízky človek. Po nečakanej mozgovej príhode upadne do kómy a leží v nemocnici na jednotke intenzívnej starostlivosti. Vtedy jeho myseľ opustí telo a blúdi po svete, ktorý je odrazom jeho vlastného zničeného vnútra. Ocitá sa v ošarpanej a nehostinnej krajine, kde sa stretáva s ľuďmi, o ktorým predtým pochyboval – s Duchom Svätým a Ježišom, ktorý mu dáva obrovskú moc – podľa vlastnej úvahy môže uzdraviť jedného človeka. Ježiš takto prinúti Tonyho, aby sa vcítil do života iných ľudí, chápal ich radosť, starosti a láskavú pomoc, vlastnosti, ktoré už dávno vytesnil zo svojej duše.

Autor nás vtiahne do Tonyho súkromného života tak neuveriteľne citlivo, akoby sám prešiel všetkými bolestnými skúsenosťami. Tonyho telo leží v nemocnici, ale jeho duša blúdi po krajine a dostáva odpovede na otázky, ktoré hľadal a znepokojovali ho celý život. Odrazu objavuje, že život je niečo viac ako svet, ktorý poznal na vlastnej koži. Pohybuje sa na hranici medzi životom a smrťou a s Ježišovou pomocou prekoná bolesť a hnev, ktorý mu zatvrdil srdce po smrti vlastného syna. Youngovo posolstvo je určené najmä ľuďom, ktorí v minulosti prešli ťažkými skúškami a zanevreli na celý svet. Ukazuje im cestu, ako znovu nájsť lásku a odpustiť. 

Redakciu informovala Mária Halajová

Tags:

Nechaj komentár!

Pridajte svoj ​​komentár nižšie, alebo trackback z vašich vlastných stránok. Môžete si tiež Comments Feed RSS.

Držte sa témy. Žiadny spam.

Môžeš použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto stránka podporuje Gravatar. Ak chcete získať svoj ​​vlastný celosvetovo uznávaný-avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.