zensky-magazin.sk
Pridať do: Obľúbených, Zoznamu, Facebooku, RSS

Zdravie »

7.2.2017 - Tuesday

Aj keď väčšina ľudí jakživ o tomto bambuckom masle nepočula, horúca novinka to nie je. Od pradávna sa v rovníkovej Afrike maslo používalo ako balzam na menšie popáleniny, pri reumatických ťažkostiach, bolestiach svalov ale aj …

Čítať celý článok »
Zdravie

Zdravie je to jediné čo máme, poďme sa o neho starať.

RECEPTY

Pochutnajte si na slovenskej, ale aj medzinárodnej kuchyni

VIP

Novinky a zaujímavosti zo sveta celebrít a šoubiznisu

Lifestyle

Novinky zo sveta životného štýlu

Fashion

Svet módy je plný zvratov, poďme sa na neho pozrieť bližšie

Home » kultúrny elixír

Love and other drugs

Článok napísal dňa 6.5.2012 - SundayŽiadny komentár

Pri výbere filmu na úvahu som stavila na jednu jedinú vec, ktorá jednoznačne vyhrala. Na srdce, za ktoré ma tento film chytil. Love and other drugs alebo Láska a iné závislosti je film z americkej produkcie, v hlavnej úlohe s Anne Hathaway a Jakeom Gyllenhaalom. Jeho myšlienka je silná a jedinečná. Práve preto sa stal ústrednou témou mojej úvahy.

Film je pre mňa skvelým relaxom a spojením príjemného s užitočným. Prečo užitočným? Nehovorím práve o dokumentoch, ktoré zo svojho filmového archívu primárne nevynechávam, ale ani nevyhľadávam. Avšak, ak mi niekto nejaký ponúkne, prípadne rovno pustí, zvyčajne ma nadchne natoľko, že sa púšťam do pozerania ďalších. Na týždeň. Entuziazmus opadne a vo mne sa opäť ozve túžba po tých, ktoré ma skutočne priťahujú. Užitočnosť kinematografie vidím v spoznávaní minulosti, ľudských charakterov, miest na svete, kultúr, emócií, pocitov a návodov pri prekonávaní prekážok, ktoré nastoľuje život a ľudia ľuďom. Je to ako cestovanie časom po krajinách na aké si len spomeniete a kde sa možno ani nikdy nedostanete. Každý film prináša so sebou isté poučenie a posolstvo. Po hudbe je práve film jedným z najdôležitejších umení, ktoré sú pre ľudstvo prínosné.

Taký je aj film Láska a iné závislosti. Zdanlivo komediálny, avšak prepletaný osudom civilizačnej choroby spolu s biznisom produktu, ktorý v tom čase zaznamenal boom na celom svete. Žiadna rýchlokvasená romantika, pri ktorej sa dá maximálne iba oddýchnuť.

On je chlap, ktorého povolaním bolo profesionálne balenie žien, ona krásna a zasnená umelkyňa s tichým hendikepom. Hendikepom, ktorý ju veľmi pomaličky pripraví o zmysly, možnosť pevne držať jeho ruku a vysloviť akékoľvek prianie. Má dvadsaťšesť a Parkinsona. Ľudské osudy bývajú zvláštne a zvláštne ťažké, paradoxné však je, že práve títo ľudia oplývajú omnoho väčším životným elánom a dodávajú sily tým, ktorých každodenné starosti sú čo si obliecť a kde vyraziť do spoločnosti. Presne s takýmto príkladom sa stretávame aj v tomto filme. Taký je aj Jamie. Mladý, nevyspytateľný s otvoreným pohľadom na život. Inteligencie má na rozdávanie, no vyhodenie z medicíny na ňom zanechalo neviditeľné stopy, ktoré mu vzali veľký kus sebadôvery. Ako správny chlap, nie je na ňom nič vidieť, ale jeho zlyhania v práci mu nedodávajú silu. Avšak na druhej strane víťazí hrdosť a nasadenie, ktoré v sebe má. Začne pracovať vo farmaceutickom priemysle, kde pri návšteve lekára stretáva ju, Maggie. Tu sa začína písať ich spoločný príbeh. Písaný na pozadí choroby, ktorá Meggie postihla a prudko zasahuje do ich vzťahu. Americkému koncu sa nevyhneme, ale mne sa na tomto príbehu páčil dej a spracovanie, konštruovanie záveru som ani do úvahy nebrala, keďže mi bolo jasné, že láska zvíťazí. Neodsudzujem, keďže to k tomuto filmu prirodzene patrí. Ich láska nie je klasické klišé, ale zobrazením toho, čo sa skrýva pod závojom komplikovanej priazne dvoch ľudí, chorej ženy a samoľúbeho muža. Možno sa zdá, že si vyjadreniami o Jamiem protirečím, ale presne takto rozpačito na mňa spočiatku pôsobil jeho charakter vo filme. Na jednej strane človek, ktorý sa nevie nájsť a na druhej ten, ktorý je o svojich kvalitách bezprostredne presvedčený. Až kým jeho životné priority a rebríček hodnôt nezmení mladučká krehká brunetka Maggie. Tvorcovia poukazujú najmä na to, ako sa mladý človek trpiaci zákernou chorobou bojí oddať láske a životu s niekým, kto sa o ňu bude musieť starať.

Mnohí sa v nej nájdu. Maggie predstavuje silnú ženu, ale už aj tá najsilnejšia má svoj okraj. Nechce byť nikomu na ťarchu. Žije si svoj život s Parkinsonom a vie, že raz bude niekoho potrebovať. Vie to, lebo choroba jej nedovolí byť sama. Ako mladá to nerieši, ale príchodom Jamieho sa všetko mení. Z nezáväzného sexu sa pre ňu stáva osobou, ktorá ju podrží, keď nebude vedieť stáť na nohách a dá jej napiť z pohára, ktorý už v trasúcej sa ruke neudrží. To všetko mi pripomenulo starých ľudí, ktorí celý život vychovávajú a starajú sa na to, aby na starobu ukázali svoje slabosti a potrebovali pomoc od iných. Ale tak to je skrátka vymyslené. Vlastná skúsenosť mi dovoľuje o tom hovoriť, nie som však prvá ani posledná, ktorá počas života sleduje svojich starých rodičov a rodičov pri takejto zmene. Vždy sme ale rodina. Pre Maggie Jamie rodina nie je. A ktovie ako by to skutočne medzi nimi dopadlo a o koľko rokov by toho už mal plné zuby. To si netrúfam odhadnúť. Realita môže byť úplne iná. Fascinujúce na filme bolo spojenie choroby, nevšednej lásky a veľkého boomu vo farmaceutickom priemysle v podobe modrej tabletky pre mužov. Dnes je to bežná pomôcka pre pánov v rokoch, dokonca si dovolím povedať, že už aj tradičná. Ale čím ma film tak doslova dostal? Bolo to obrazmi ich lásky, ktoré režisér do filmu vložil. Práve tým, že sa tomu obaja tak bránili a šlo to z oboch prirodzene. Žiadne romantické večere pri sviečkach, prechádzky na pláži atď. Romantické jedenie sendviča na posteli? Spoločné prehrabávanie sa vo fotografiách a ležanie vo vani? Nie však nahí a vo vode, ale oblečení a bez nej. Presne tieto okamihy na mňa zapôsobili tak, že som si povedala, toto chcem. Aj keď večera pri sviečkach má svoje čaro, prečo by sme zase mali niečo klišéovité zaradiť do kolónky zlé alebo nezaujímavé. Ale toho klišé je asi už veľa. Rozprávam stále o tom „láskavom“ klišé. Či je samotná láska jedno veľké klišé? Možno. Farmaceutický „viagra prevrat“, s ktorým Jamie urobil kariéru dodal filmu dynamickosť a správny spád.

Tiež musím upriamiť pozornosť na psychologické hľadisko, ktoré je zrejmé už len chorobou Maggie a jej vyrovnávaním sa s ňou. Respektíve jeho vyrovnávaním. Filmová veta číslo jeden, ktorú som si vryla do pamäti bolo vyjadrenie Maggie: „Ja Parkinsona len mám, nie je to môj život“. Trvalo dlhý čas, kým to pochopil aj on. Psychológia vo filmoch je jednou z vecí, ktoré ma fascinujú. Psychologické a ťažké trilery z prostredia liečební, väzení alebo psychologické horory so zložitými zápletkami a silným príbehom. Motýlí efekt. Film v hlavnej úlohe s Ashtonom Kutcherom alebo Prekliaty ostrov s Leonardom DiCapriom. Toto sú filmy, ktoré sa dajú pozrieť raz a po dlhom dlhom čase opäť. Čo im však môžem vytknúť sú otvorené konce. Konce, kde si má divák domýšľať. Pre mňa je jednotkový film ten, ktorý má prekvapivý a domyslený koniec. Nezáleží na slávnom režisérovi a úspešných hlavných aktéroch. Aj keď v oboch prípadoch filmov, tieto atribúty urobili svoje.

Filmy sú umenie. Umenie, do ktorého dáva režisér všetky svoje myšlienky, predstavy a nápady. Ja osobne som filmový fanúšik, avšak pred tým, ako si nejaký zapnem, potrebujem vedieť aspoň hlavnú anotáciu, aby som ako sa hovorí, vedela do čoho idem. Aj dnes si dám nejaký ten film.

autor: Andrea

Tags:

Nechaj komentár!

Pridajte svoj ​​komentár nižšie, alebo trackback z vašich vlastných stránok. Môžete si tiež Comments Feed RSS.

Držte sa témy. Žiadny spam.

Môžeš použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto stránka podporuje Gravatar. Ak chcete získať svoj ​​vlastný celosvetovo uznávaný-avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.