zensky-magazin.sk
Pridať do: Obľúbených, Zoznamu, Facebooku, RSS

Zdravie »

7.2.2017 - Tuesday

Aj keď väčšina ľudí jakživ o tomto bambuckom masle nepočula, horúca novinka to nie je. Od pradávna sa v rovníkovej Afrike maslo používalo ako balzam na menšie popáleniny, pri reumatických ťažkostiach, bolestiach svalov ale aj …

Čítať celý článok »
Zdravie

Zdravie je to jediné čo máme, poďme sa o neho starať.

RECEPTY

Pochutnajte si na slovenskej, ale aj medzinárodnej kuchyni

VIP

Novinky a zaujímavosti zo sveta celebrít a šoubiznisu

Lifestyle

Novinky zo sveta životného štýlu

Fashion

Svet módy je plný zvratov, poďme sa na neho pozrieť bližšie

Home » kultúrny elixír

Habemus Papam – Máme pápeža

Článok napísal dňa 6.5.2012 - SundayŽiadny komentár

Habemus Papam. Taliansko-francúzska dráma z cirkevného prostredia, Vatikán, voľba nového pápeža, konkláve, červené dlhé sutany, vysoké stropy verzus obyčajný život obyčajných dôchodcov. To je film režiséra Nanniho Morettiho v hlavnej úlohe s Michelom Piccolim.

Katolícka cirkev ako ju nepoznáme. Na začiatku klasicky strojené tváre a vykonštruované vety, neskôr samotní hodnostári vykreslení z úplne iného uhla. Zákulisie Vatikánu, nevšedne. Film sa začína pohrebom posledného pápeža a príchodom kardinálov do Sixtínskej kaplnky, kde sa má odohrať konkláve, voľba novej hlavy katolíckej cirkvi. Dramatická hudba, pohľad na drevenú rakvu, modliaci sa spev kardinálov a samotné konkláve. To všetko umocňuje dramatickú zložku filmu, zdanlivo jednoduchého až nezaujímavého námetu. Novozvolený pápež, starý unavený pán, ktorý nevládze a nechce sa zhostiť tejto úlohy.

Nanni Moretti prešpikoval prvky drámy a komédie spôsobom, ktorý neznehodnocuje ani jeden žáner a ani cirkev. Aj keď po začiatku filmu si len ťažko dokáže divák predstaviť, že nastanú aj chvíle, kedy sa zasmeje či pousmeje, je to tak. A to bez akejkoľvek neprimeranosti. Dav ľudí na námestí svätého Petra netrpezlivo očakáva na požehnanie od nového pápeža, po čiernom dyme sa na tretíkrát dočkajú toho bieleho. Pápež bol zvolený. Balkón je jedným z najpozorovanejších miest. Habemus Papam! Máme pápeža! Odznie z úst jedného z hodnostárov a v tej chvíli si kardinál Melville, zvolený pápež, uvedomí, aká „ťarcha“ mu padá na plecia. Nikto to nečakal. Ani on, ani svätá stolica, no všetci okrem neho sú šťastní.

Vtedy začína poukazovať režisér na tú odvrátenú, a vlastne ľudskú stránku tejto historickej inštitúcie. Na to, že aj kardináli a pápež sú len ľudia. Psychiater, ktorý príde do Vatikánu je síce ateista, ale tam sa rozdiely nerobia. Aj tým, že Moretti „vybral“ do cirkevného filmu a do katolíckeho Taliansko ateistu ukázal, že nikto nie je zatratený a diskriminovaný pre jeho vierovyznanie (nevierovyznanie).

Pápeža odvedú k lekárke a cestou späť sa už z neho stáva obyčajný starý pán, ktorý uteká pred funkciou a realitou. Zažíva klasické každodenné veci, ktoré zažívajú bežní smrteľníci, máva výbuchy hnevu, lekárke klame, že bol hercom. Vyjadruje tým však len svoje tajné túžby. Divadlo miluje a za tých pár dní, čo vo Vatikáne absentuje, spoznáva ľudí, vďaka ktorým sa dostane opäť do divadla. Avšak len ako nadšený návštevník. Tu môže divák ostať zmätený, najmä keď je postava a poslanie pápeža už stovky rokov daná a k tomu prislúcha aj jeho správanie sa. Melville je vnútorne naštiepený, trpí stareckou depresiou a možno z celoživotného poslania Bohu aj unavený.

Moretti vykresľuje aj kardinálov ako obyčajných dôchodcov, ktorí nie sú celý deň uzavretí len v modlitbách, ale mladý psychiater (ktorého si zahral režisér Nanni Moretti) im pripravuje program, hrajú volejbal, vybíjanú, smejú sa. Aj oni už majú svoj vek podliehajú chorobám a ťažkostiam. Berú lieky, chodia na vyšetrenia, skrátka starnú.  Práve tu sa snímka zvŕta do komediálneho žánru, nemôžeme si to však mýliť s paródiou. Výberom scén, dialógov a hudby sa parodickému stvárneniu vyhýba. „Ja nie som ten váš správny vodca. Cítim, že potrebujem byť vedený!“ Zazneli jedny z posledných slov ľudu, ktorý čakal na požehnanie. Pápež sa vzdal funkcie.

autor: Andrea

Tags:

Nechaj komentár!

Pridajte svoj ​​komentár nižšie, alebo trackback z vašich vlastných stránok. Môžete si tiež Comments Feed RSS.

Držte sa témy. Žiadny spam.

Môžeš použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto stránka podporuje Gravatar. Ak chcete získať svoj ​​vlastný celosvetovo uznávaný-avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.