zensky-magazin.sk
Pridať do: Obľúbených, Zoznamu, Facebooku, RSS

Zdravie »

7.2.2017 - Tuesday

Aj keď väčšina ľudí jakživ o tomto bambuckom masle nepočula, horúca novinka to nie je. Od pradávna sa v rovníkovej Afrike maslo používalo ako balzam na menšie popáleniny, pri reumatických ťažkostiach, bolestiach svalov ale aj …

Čítať celý článok »
Zdravie

Zdravie je to jediné čo máme, poďme sa o neho starať.

RECEPTY

Pochutnajte si na slovenskej, ale aj medzinárodnej kuchyni

VIP

Novinky a zaujímavosti zo sveta celebrít a šoubiznisu

Lifestyle

Novinky zo sveta životného štýlu

Fashion

Svet módy je plný zvratov, poďme sa na neho pozrieť bližšie

Home » Fashion

Muránske šperky – krása ukrytá v skle

Článok napísal dňa 11.8.2015 - TuesdayŽiadny komentár

Šperky z muránskeho skla sú jedným z najkrajších a najpodmanivejších pokladov, ktoré ukrývajú čarokrásne severotalianske Benátky.

murano-privesky

História ich vzniku siaha až do dávneho stredoveku. Výnimočne zruční majstri sklári patrili k tomu najlepšiemu, čo vzostup benátskej ríše priniesol svetu. Muránske sklo je pomenované podľa ostrova Murano, ktoré leží v benátskej lagúne a tvorí neodmysliteľnú súčasť Benátok. Práve na tento ostrov sa koncom 13. storočia povinne presťahovali benátski sklári. Riziko vzniku požiaru bolo pri ich neustále pracujúcich peciach privysoké a tak sa Benátčania zhodli na tom, že ich pošlú pracovať ďalej od najväčších skvostov svojej metropoly. Postupom času sklári zdokonalili svoje pracovné postupy natoľko, že dnes sú ich výrobky zo skla symbolom dokonalosti, pestrosti a originality po celom svete.

Najviac sa ich šikovnosť prejavuje zrejme práve pri výrobe šperkov. V častokrát drobných príveskoch, či náušniciach sú ukryté dielka, ktoré si zaslúžia pozornosť každého milovníka krásy. Muránske sklo osádzajú šperkári do celého radu rôznych typov šperkov – môžete si vybrať zo strieborných murano setov, oceľových náušníc, krásnych prsteňov, či dokonca náramkov. Najvychytenejšie sú však zrejme náhrdelníky so srdiečkami z muránskeho skla. Vďaka originálnym postupom totiž sklo vytvára v srdiečkach neopakovateľné kombinácie a svetelné obrazy.

Šperky dnes vyrábajú viacerými postupmi, najznámejšie kolekcie za hranicami Talianska je určite Millefiori – šperky, ktoré pôsobia, akoby boli vytvorené z miniatúrnych farebných kvietkov.

Ako každý úspešný výrobok, ani šperky z muránskeho skla sa nevyhli snahám o kopírovanie a ich nahradenie lacnými verziami z ázijských veľkotovární. Aj preto sa stala ochrana muránskeho skla a výrobkov z neho jednou z priorít Benátska.

nahrdelnik-muranske-sklo

Šperky z muránskeho skla môžete kúpiť už aj na Slovensku. Vo svojej ponuke ich majú napríklad SuperSperky.sk, v ktorých ponuke nájdete široký výber muránskych šperkov, osadených v striebre, ale aj v oceli. Takýmto šperkom určite nespravíte krok vedľa, pretože v sebe spája nadčasovú jedinečnosť s trendy štýlom posledných rokov.

Tags:

Nechaj komentár!

Pridajte svoj ​​komentár nižšie, alebo trackback z vašich vlastných stránok. Môžete si tiež Comments Feed RSS.

Držte sa témy. Žiadny spam.

Môžeš použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto stránka podporuje Gravatar. Ak chcete získať svoj ​​vlastný celosvetovo uznávaný-avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.