zensky-magazin.sk
Pridať do: Obľúbených, Zoznamu, Facebooku, RSS

Zdravie »

7.2.2017 - Tuesday

Aj keď väčšina ľudí jakživ o tomto bambuckom masle nepočula, horúca novinka to nie je. Od pradávna sa v rovníkovej Afrike maslo používalo ako balzam na menšie popáleniny, pri reumatických ťažkostiach, bolestiach svalov ale aj …

Čítať celý článok »
Zdravie

Zdravie je to jediné čo máme, poďme sa o neho starať.

RECEPTY

Pochutnajte si na slovenskej, ale aj medzinárodnej kuchyni

VIP

Novinky a zaujímavosti zo sveta celebrít a šoubiznisu

Lifestyle

Novinky zo sveta životného štýlu

Fashion

Svet módy je plný zvratov, poďme sa na neho pozrieť bližšie

Home » Fashion, Lifestyle

Móda, ktorá zmenila dejiny

Článok napísal dňa 20.5.2013 - MondayŽiadny komentár

Kožená bunda, tenisky Converse, trenčkot či Ray Bany. Aspoň jedna z týchto módnych kúskov by určite nemala chýbať vo vašej výbave. A pravdepodobne to budú nosiť aj vaše deti. Je to totiž legenda. Zaujímalo vás niekedy, kedy, kde a ako tieto módne vychytávky vznikli?

Kožená bunda už dávno nie je symbolom, ale nutnosťou

Synovia ruských imigrantov, bratia Schottovci, vyrábali pršiplášte a predávali ich od domu k domu na Manhattane. Trvalo to len do času, kým jeden z bratov, Irving Schott, v roku 1928 preslávil svoju prvú koženú motorkársku bundu, ktorá okamžite spustila hneď dve revolúcie a zmenila vtedajší spôsob obliekania. Prvýkrát použil zips na vrchnom diele oblečenia. Presne za 5 dolárov a 50 penci ju ponúkol distributérovi motoriek Harley Davidson na Long Islande.

Predtým Sex Pistols, dnes Lady Gaga a samozrejme nemôže chýbať ani v šatníku Rihanny, Roberta Pattisona, Johnyho Deppa a ani vo vašom. Pozrite sa do skrine a na 80% máte bundu s týmto nesrmteľným dizajnom.

Conversky chodia po svete už 104 rokov 

Istý Marquis Mills Converse začal vyrábať tenisky z gumy a plátna. Zamiloval si ich basketbalista Chuck Taylor a vraj len z čistej lásky k teniskám sa stal aj ich predajcom. Ako sa to pánu Taylorovi podarilo, je dnes záhada, no práve vďaka nemu dostali conversy titul all stars. Predal ich totiž všetkým existujúcim aj budúcim hviezdam vtedajšieho basketbalového neba, ktoré trénoval. Dnes ich vlastní 60% Američanov a za vyše 100 rokov sa nezmenil ich dizajn.

Kým sa tenisky etablovali na trhu, vyrábali sa v Converse pneumatiky. V priebehu 2. svetovej vojny, keď športové múzy mlčali, sa výroba pretransformovala na obuv pre pilotov, ochranné odevy a pončá. A po vojne prišiel rock´n´roll a tenisky Converse sa presťahovali z ihrísk do klubov. Majú ich všetci. Od Slashu, Kate Moss, Daniela Craiga, Natalie Portman, Miley Cyrus, Rihanny, Lay Del Rey po Eddieho Weddera. Kultovými sa stali vďaka Kurtovi Cobainovi, Green Day, Davidovi Bowiemu, Kiss, Nirvane…

Trenčkot – intelektuálna klasika 

21-ročný Thomas Burberry vymýšľal materiál, ktorý by bol odolný voči vetru a dažďu, ale nebude to guma. Fenomenálny úspech zožal pevný, vrúbkovaný, vodeodolný gabardén. Jednou z prvých veľkých zákaziek boli kabáty pre vojakov britskej armády. Traduje sa, že tam sú aj začiatky názvu trench coat – trenčkot. A tí si kvalitné kabáty doniesli domov a začali ich nosiť aj v civile. Červená, biela, čierna a piesková – to je farebnosť typického vzoru “nova” , ktorý Burberry použil prvýkrát v roku 1924 na podšívku trenčkotu a o 43 rokov si ho dal patentovať ako ochrannú známku.

Kráľovná Alžbeta II. a princ Charles z Walesu udelili značke kráľovskú pečať, čo z nej robí z jedného oficiálneho dodávateľa oblečenia pre kráľovskú rodinu. Okrem kráľovnej, Burberry obliekol aj legendárneho Humphreyho Bogarta zo známeho filmu Casablanca a taktiež trenčkot sa objavil aj v Ružovom panterovi s Petrom Sellersom, či v Raňajkách u Tiffanyho s dokonalou Audrey Hepburn.

Diabol nosí pradu…a Ray Ban

Už v roku 1937 americká firma Bausch & Lomb stvorili ikonu. Anie nedúfala, že okuliare, ktoré si objednalo vojenské letectvo, budú ešte celé generácie symbolom štýlu. Letectvo malo jedinú požiadavku, a to vyrobiť okuliare, ktoré budú chrániť oči a bez ktorých piloti nedolietajú.

Generál Douglas MacArtur zoznámil svet so zelenými okuliarmi so zlatým rámom, kedy ho v nich vyfotili pri pristáti na Filipínach. A tak vznikli Ray Ban Aviator. Pozlátené rámy vymenil za plast a hurá ďalšia legenda – Ray Ban Wayfarers. A  čo na tom, že boli navrhované pre mužov. My ženy vieme, čo je pekné a chceme to! Chcela ich a mala aj spomínaná Audrey Hepburn, Marilyn Monroe či Anna Wintour…A dodnes ich nosia všetci, čo nechcú “len” okuliare.

autor: Katarína Polačeková

Tags:

Nechaj komentár!

Pridajte svoj ​​komentár nižšie, alebo trackback z vašich vlastných stránok. Môžete si tiež Comments Feed RSS.

Držte sa témy. Žiadny spam.

Môžeš použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto stránka podporuje Gravatar. Ak chcete získať svoj ​​vlastný celosvetovo uznávaný-avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.