zensky-magazin.sk
Pridať do: Obľúbených, Zoznamu, Facebooku, RSS

Zdravie »

7.2.2017 - Tuesday

Aj keď väčšina ľudí jakživ o tomto bambuckom masle nepočula, horúca novinka to nie je. Od pradávna sa v rovníkovej Afrike maslo používalo ako balzam na menšie popáleniny, pri reumatických ťažkostiach, bolestiach svalov ale aj …

Čítať celý článok »
Zdravie

Zdravie je to jediné čo máme, poďme sa o neho starať.

RECEPTY

Pochutnajte si na slovenskej, ale aj medzinárodnej kuchyni

VIP

Novinky a zaujímavosti zo sveta celebrít a šoubiznisu

Lifestyle

Novinky zo sveta životného štýlu

Fashion

Svet módy je plný zvratov, poďme sa na neho pozrieť bližšie

Home » Lifestyle

Veštenie v staroveku

Článok napísal dňa 22.3.2012 - ThursdayŽiadny komentár

Existujú mnohé spôsoby predvídania budúcnosti. Väčšina z nich sa opiera o pomoc rôznych pomôcok. Na jasnovidectvo zvyčajne nepotrebujeme žiadne. Jasnovidci mávajú vízie, ktoré môžu aktívne a vedome vyvolávať kedykoľvek, keď chcú. Na svoje veštecké schopnosti sa spoliehali šamani, proroci, veštci, medicinami a vizionári na celom svete. Väčšina slávnych veštcov a jasnovidcov, ktorí sa v histórii ľudstva vyskytli, patrí dnes už viac menej len medzi historické legendy.

Grécke veštiarne

Najstaršou známou gréckou veštiarňou bola Diova veštiareň Dodona v Épeire. Homér ju spomína aj v Iliade. Achilles sa tam radil s Diom, otcom všetkých bohov. Odpoveď na otázky prichádzala zo šumenia lístia posvätného ducha a zurkotu prameňa a tlmočil ju Selles, miestny kňaz. Na Olympe sa veštilo z ohňa a podľa vnútorností posvätných zvierat. V Tébach sa veštby objavovali v snoch poradcu uspatého na posvätných miestach,kde bohovia prinášali odpovede. Najslávnejšia staroveká veštiareň bolav Delfách, no takisto slávna bola aj na ostrove Délos: podľa legendy bola založená na oslavu ostrova, ktorý bol svedkom narodenia Apolóna.

Egyptské veštiarne

V čase existencie gréckych veštiarní sa tešili veľkej obľube. Najznámejšou veštiarňou bola veštiareň Amona Ré, ktorá bola vybudovaná za vlády slávnej Hatšepsut okolo r.1500 pred. nl. Podľa tradície veštba sa uskutočňovala zjavením boha, ktorý rozprával a premiestňoval sa. Otázky sa mu kládli písomne na papyrusových zvitkoch a odpovedal na ne živým hlasom. V r. 332 pred nl.  Navštívil veštiareň Alexander Veľký.

Rímske sibyly

Rimania  prevzali veštecké umenie od Grékov. Sibyly, najmä u Etruskov, boli sprostredkovateľkami medzi bohmi. Ľudia prichádzali zďaleka, aby si vypočuli veštby tiburskej či kúmskej sibyly. Ich proroctvá o budúcnosti Ríma boli pozbierané do deviatich zväzkov, ktoré kráľ Tarquinius prikázal uchovať, no nanešťastie ich zničil požiar ešte pred kresťanskou érou. Aj kresťania si rýchlo osvojili mýtus sibýl. Stotožnili sa s veštkyňami Starého zákona. Jedna zo Sibýl dokonca prorokovala narodenie Mesiáša.

Sibylské proroctvá sa u Rimanov ocitli vďaka tomu, že Rimania ako všetky ostatné národy túžili dozvedieť sa, čo ich v budúcnosti čaká a keďže na ich území nebola nijaká významná veštiareň, prevzali Sibyliné proroctvá, ktoré boli okrajovým javom gréckeho veštectva.

Knihy obsahujúce sibylské proroctvá zachytené v gréčtine uložili do kamenného koryta hlboko pod základy Jovovho chrámu na Kapitole. Podľa uznesenia senátu ich smeli čítať iba vyvolení muži a to len v stave núdze, teda v čase vojny, hladomoru alebo epidémie alebo prírodnej katastrofy.

autor: Kiara

Tags:

Nechaj komentár!

Pridajte svoj ​​komentár nižšie, alebo trackback z vašich vlastných stránok. Môžete si tiež Comments Feed RSS.

Držte sa témy. Žiadny spam.

Môžeš použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto stránka podporuje Gravatar. Ak chcete získať svoj ​​vlastný celosvetovo uznávaný-avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.