zensky-magazin.sk
Pridať do: Obľúbených, Zoznamu, Facebooku, RSS

Zdravie »

7.2.2017 - Tuesday

Aj keď väčšina ľudí jakživ o tomto bambuckom masle nepočula, horúca novinka to nie je. Od pradávna sa v rovníkovej Afrike maslo používalo ako balzam na menšie popáleniny, pri reumatických ťažkostiach, bolestiach svalov ale aj …

Čítať celý článok »
Zdravie

Zdravie je to jediné čo máme, poďme sa o neho starať.

RECEPTY

Pochutnajte si na slovenskej, ale aj medzinárodnej kuchyni

VIP

Novinky a zaujímavosti zo sveta celebrít a šoubiznisu

Lifestyle

Novinky zo sveta životného štýlu

Fashion

Svet módy je plný zvratov, poďme sa na neho pozrieť bližšie

Home » Lifestyle

Pitný režim dieťaťa začína už v matkinom brušku

Článok napísal dňa 16.12.2013 - MondayŽiadny komentár

Keďže každoročne sa najviac detí rodí koncom leta, jednoduchá matematika hovorí jasne: zima je obľúbeným časom na počatie potomka. Už v okamihu, keď sa radostná správa potvrdí, však je treba na život, ktorý nosíte pod srdcom, začať intenzívne myslieť. Vedeli ste napríklad, že kým váš organizmus je vodou tvorený z asi 50-60%, u novorodenca sa tento podiel šplhá až k 75 percentám? 

pitny-rezim

To najdôležitejšie mu dávate vy

Čím je dieťa menšie, tým vyšší je podiel vody v jeho telíčku a aj jeho látková premena prebieha rýchlejšie. Ešte pred narodením a v prvých mesiacoch života pritom všetky potrebné tekutiny dieťa prijíma prostredníctvom matky, starostlivosť o jeho dostatočnú hydratáciu sa teda priamo týka aj vášho vlastného pitného režimu.

Myslite na to, že objem krvi vo vašom tele počas gravidity stúpne o takmer polovicu a organizmus vyžaduje zvýšenú dodávku vody aj pre plod, placentu a plodovú vodu. Denne by ste preto mali telu dodať približne 2,3 litra tekutín. Asi pätinu z potrebného denného množstva pritom prijímame zo stravy,“ hovorí MUDr. Eva Beňová, pediatrička s viac ako 35-ročnou praxou. Odborníčka tiež dodáva, že dojčiace mamičky by príjem tekutín mali zvýšiť až na 2,6 litra denne a na podporu tvorby mlieka radí vždy počas dojčenia telu doplniť za pohár dojčenskej vody.

Najprv mlieko, neskôr dojčenská voda

Pre dieťa do pol roka veku je ideálnou tekutinou materské mlieko, ktoré obsahuje viac ako 80% vody, nič iné teda plne dojčené bábätko prijímať nepotrebuje. V okamihu, keď svojej ratolesti predstavíte prvé nemliečne príkrmy, však je čas zoznámiť ho aj s vodou. Pre deti je najkvalitnejšou voľbou dojčenská voda, ktorú odborníci odporúčajú aj na prípravu jedla pre dojčatá, keďže garantovaná nezávadnosť takejto vody umožňuje dojčenskú stravu pripravovať i bez tepelnej úpravy.

Dojčenská voda musí na rozdiel od vody z vodovodu spĺňať prísnejšie limity pre obsah rôznych látok, napríklad aj nebezpečných dusičnanov a dusitanov. Jej zdroj leží hlboko v podzemí a nesmie byť vôbec chemicky dezinfikovaná, jej čistota je teda úplne prirodzená,“ menuje lekárka dôvody, prečo sa aj pri vode pre dieťatko oplatí staviť na prémiovú kvalitu. Vzhľadom k nezrelosti detských obličiek je pre dojčatá čistá nesýtená dojčenská voda tou najvhodnejšou tekutinou aj pre jej nižšiu mineralizáciu. Najznámejšia Lucka napríklad uvádza optimálny obsah rozpustených látok 365 mg/l, navyše pre telo prospešné mierne zásadité pH aj nízky obsah sodíka.

Dojčatá svoj smäd ešte nedokážu dať jednoznačne najavo, malé deti si ho v zápale hry často neuvedomia. Je preto dôležité im tekutiny v pravidelných intervaloch ponúkať aj bez vyzvania. Pitný režim každého dieťatka je ovplyvnený nielen vekom, ale aj faktormi ako telesná hmotnosť, zloženie stravy, telesná aktivita, zdravotný stav či teplota a vlhkosť prostredia. 

Tags:

Nechaj komentár!

Pridajte svoj ​​komentár nižšie, alebo trackback z vašich vlastných stránok. Môžete si tiež Comments Feed RSS.

Držte sa témy. Žiadny spam.

Môžeš použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto stránka podporuje Gravatar. Ak chcete získať svoj ​​vlastný celosvetovo uznávaný-avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.