zensky-magazin.sk
Pridať do: Obľúbených, Zoznamu, Facebooku, RSS

Zdravie »

7.2.2017 - Tuesday

Aj keď väčšina ľudí jakživ o tomto bambuckom masle nepočula, horúca novinka to nie je. Od pradávna sa v rovníkovej Afrike maslo používalo ako balzam na menšie popáleniny, pri reumatických ťažkostiach, bolestiach svalov ale aj …

Čítať celý článok »
Zdravie

Zdravie je to jediné čo máme, poďme sa o neho starať.

RECEPTY

Pochutnajte si na slovenskej, ale aj medzinárodnej kuchyni

VIP

Novinky a zaujímavosti zo sveta celebrít a šoubiznisu

Lifestyle

Novinky zo sveta životného štýlu

Fashion

Svet módy je plný zvratov, poďme sa na neho pozrieť bližšie

Home » Lifestyle, VIP

„Píšem aj o veciach, ktoré má trápia, ale snažím sa to robiť s humorom,“

Článok napísal dňa 10.8.2012 - FridayŽiadny komentár

Veľký hlas Juraja Zaujeca si pamätáme z Hlasu Československa. Šoumen, výborný spevák a profesionál. Jeho kvality poznajú ľudia vo viacerých krajinách. Konečne sa usídlil na Slovensku a aj fanúšikom v rodnej zemi má čo povedať. S Jurajom sme sa rozprávali o súťaži, jeho začiatkoch, novej piesni ′Jednou ranou′; hudobnej budúcnosti a inom.

1. Kedy ste sa rozhodli stať sa hudobníkom, chceli ste byť vždy spevákom? Viedli vás k tomu rodičia, okolie?

Na gitare hrám síce už od šiestich rokov, ale muzika ma naozaj chytila až v puberte, asi v trinástich. Vtedy som objavil rockovú hudbu a začal som počúvať Nirvanu, Doors, Jimiho Hendrixa… Rodičia ma v muzike samozrejme podporovali, hlavne mama, ktorá tiež hrá na gitare a spieva.

2. Máte za sebou veľké úspechy po celom svete, koncertovanie v Japonsku, USA. Čo vás primälo vrátiť sa domov?

V zahraničí ste vždy cudzinec a akokoľvek som sa tomu bránil, tak Slovensko mi chýbalo. Mám doma veľmi dobré rodinné zázemie a odkedy som sa stal otcom,- moja staršia dcéra má už 8 rokov, tak ma to k Slovensku ťahá ešte viac. Viac ako štyri roky sme celá rodina žili v Španielsku, ale Slovensko nám fakt chýbalo. Keď sme sa dostali do štádia, že moja mama za nami lietala tri až štyrikrát do roka, lebo nevedela vydržať bez vnučky, tak sme sa rozhodli vrátiť.

3. Ste jedným z najúspešnejších finalistov Hlasu Československa. Čo vám táto súťaž ešte profesijne priniesla? Bolo hlavným cieľom ukázať sa Československu?

Na Slovensku  je veľmi ťažké uživiť sa hudbou. Ľudia majú väčšinou iné problémy ako chodiť na koncerty a kupovať si cédečka. ′Barová′ sféra tu vôbec nefunguje tak, ako v zahraničí. Keď sa prejdete cez týždeň po slovenských mestách, Bratislavu nevynímajúc, tak veľmi zriedka narazíte v nejakom hoteli, alebo kaviarni, na živú hudbu. Je to veľký problém najmä pre profesionálnych hudobníkov. Viac ako polovica mojich spolužiakov z konzervatória alebo dokonca z vysokej školy sa vôbec hudbou neživí, pretože jednoducho nemajú kde hrať. Keď sa chcete na Slovensku uživiť hudbou, tak potrebujete byť takpovediac ′slávny′. Inak je prakticky nemožné z hudby u nás slušne vyžiť. Súťaže ako Hlas Československa vám v tom do istej miery môžu pomôcť.

4. Dal vám tento projekt aj nových priateľov?

Áno, stretol som veľa vynikajúcich ľudí, a veľa výborných spevákov, s ktorými som aj po súťaži stále v kontakte.

5. Chceli by ste s niekým z účastníkov Hlasu naspievať duet? Napríklad s Aničkou Veselovskou? 🙂

Pravdupovediac som sa podobným veciam chcel vyhnúť, pretože radšej robím veci aspoň trochu netradične, nie tak isto ako všetci ostatní. Nemám pocit, že tu existujú nejaké zabehnuté schémy, ktoré vám zaručia úspech. Ale je pravda, že keby to mala byť dobrá pieseň, tak by som do toho išiel. Minulý týždeň mi kvôli duetu volala Markéta Pouličková, tak uvidíme, čo z toho bude… Na niečom som už pracovať začal, ale nepredbiehajme.

6. Išli by ste ešte do podobnej súťaže?

Už nie, myslím, že keď sa dostanete až do predposledného kola takejto súťaže, tak platí zásada, raz a dosť. V minulosti mi to v Superstar nevyšlo kvôli zdravotným problémom a skončil som tesne pred semifinále, tak som Hlas bral ako možnosť dotiahnuť to „do konca“.

7. Máte vonku nový singel. Povedzte čitateľom a fanúšikom niečo o ňom. Je v ňom nejaký odkaz, vaše pocity?

“Jednou ranou” je pieseň, v ktorej som chcel spojiť to, čo mi bolo sympatické na latinsko-americkej hudbe. Chcel som, aby z tejto skladby napriek molovej tónine a smutnému textu išla pozitívna energia, veľa ľudí mi povedalo, že sa mi to celkom podarilo… 🙂

8. Kto písal text k novej piesni?

Text písal Peter Lehotský, s ktorým spolupracujem už niekoľko rokov.

9. Vkladáte do svojich piesní svoje alebo iné životné príbehy? O čom sú vaše piesne? Čo chcete fanúšikom nimi odovzdať?

V poslednom čase si väčšinou píšem texty sám a moje piesne sú o mnohých veciach. Často o láske, aj keď sa to môže zdať klišé. Píšem aj o veciach, ktoré má trápia, ale snažím sa o nich spievať s humorom a nadsázkou, chcel by som aby moja hudba robila ľudí šťastnejšími, lebo doba je naozaj ťažká.

10. Čo plánujete v lete? Kde vás môžu fanúšikovia vidieť?

Leto je plné festivalov, na ktorých vystupujem, som rád, že sme sa dohodli s organizátormi Orange Music Summer – predstavím sa tak počas leta na všetkých štyroch pokračovaniach festivalu na Domaši, Ružinej, Duchonke a Oravskej Priehrade spolu s kapelou. Pre festival Dobré Bohunice mám pripravený špeciálny program vo dvojici s gitaristom Michalom Bugalom. Nedávno sme si to aj s chalanmi z kapely užívali na natrieskanom námestí v Kežmarku. Počas leta odohrám asi dva tucty vystúpení, ich termíny nájdu čitatelia na mojej webovej stránke www.Jurajzaujec.sk.

autor: Andrea Leitmannová

foto: Gabriel Kosmály ml.

 

 

Nechaj komentár!

Pridajte svoj ​​komentár nižšie, alebo trackback z vašich vlastných stránok. Môžete si tiež Comments Feed RSS.

Držte sa témy. Žiadny spam.

Môžeš použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto stránka podporuje Gravatar. Ak chcete získať svoj ​​vlastný celosvetovo uznávaný-avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.