zensky-magazin.sk
Pridať do: Obľúbených, Zoznamu, Facebooku, RSS

Zdravie »

7.2.2017 - Tuesday

Aj keď väčšina ľudí jakživ o tomto bambuckom masle nepočula, horúca novinka to nie je. Od pradávna sa v rovníkovej Afrike maslo používalo ako balzam na menšie popáleniny, pri reumatických ťažkostiach, bolestiach svalov ale aj …

Čítať celý článok »
Zdravie

Zdravie je to jediné čo máme, poďme sa o neho starať.

RECEPTY

Pochutnajte si na slovenskej, ale aj medzinárodnej kuchyni

VIP

Novinky a zaujímavosti zo sveta celebrít a šoubiznisu

Lifestyle

Novinky zo sveta životného štýlu

Fashion

Svet módy je plný zvratov, poďme sa na neho pozrieť bližšie

Home » Lifestyle

Peniaze za vysvedčenie alebo Je správne odmeňovať deti?

Článok napísal dňa 10.2.2014 - MondayŽiadny komentár

Vysvedčenie je rozdané a rada rodičov premýšľa, či tou najlepšou cestou, ako odmeniť svojho potomka za školské výsledky, sú peniaze. Existuje niekoľko najčastejších spôsobov, akými rodičia oceňujú svoje deti za známky a za pomoc v domácnosti; všeobecne sa za vhodný darček považuje všetko, čo dieťaťu urobí radosť. Odmena by mala mať primeranú, nie príliš vysokú hodnotu, môže sa jednať napr. o hračku, knihu, výlet alebo spoločnú rodinnú oslavu. Ale čo peniaze?

Názory na odmeny detí formou peňazí sa veľmi rôznia. Niektorí odborníci a rodičia finančnú odmenu podporujú za účelom naučiť deti hospodáriť s finančnými prostriedkami a ukázať im, že svedomitá práca bude odmenená. Iní naopak argumentujú, že peňažná odmena nie je vhodná, pretože deti zatiaľ nepoznajú alebo si plne neuvedomujú hodnotu peňazí. Z prieskumu agentúry FOCUS, ktorý bol vykonaný na zákazku spoločnosti KRUK Česká a Slovenská republika v októbri 2013, vyplynulo, že finančne odmeňuje svoje deti za dobré školské výsledky 34 % a za domáce práce 35 % rodičov. Prevažná časť opýtaných je naopak presvedčená, že za školské výsledky alebo pomoc v domácnosti by sa deti nemali finančne odmeňovať a viac im prospeje voliť iné cesty pre ich motiváciu.

Prevažná väčšina (takmer 93 %) účastníkov prieskumu sa tiež zhoduje, že by sa deťom malo vysvetľovať hospodárenie domácnosti, aby získavali skúsenosti, koľko čo stojí (napr. ich školská výbava a pod). Deti by mali byť začlenené do domácich porád o rozpočte a čiastočne aj do rozhodovania o domácich financiách. Naučia sa tým niesť zodpovednosť za svoje rozhodnutia. Čím skôr si túto schopnosť osvoja, tým lepšie pre nich.

finančným odmeňovaním detí nesúhlasí ani popredný český psychológ Jeroným Klimeš: “Hlavným kritériom, ktoré by rodičia mali v súvislosťami s financiami svojich detí sledovať je, či má dieťa peňazí o niečo menej, než by si prialo. Tento pocit nedostatku totiž učí deti hospodáriť a zároveň to bude pocit, ktorý ich bude sprevádzať celý život. Peňažná odmena navyše deti k učeniu príliš nemotivuje. Hlavnou motiváciou k učeniu je identifikácia s rodičmi. Rodičia by si mali rozprávať a diskutovať s deťmi o témach, ktoré v škole práve preberajú a ukazovať im, čo je na tom zaujímavého, poprípade chcieť po dieťati, aby im preberanú látku vysvetľovali.”

Ak sa rozhodneme deti odmeňovať peniazmi, mali by sme súčasne začať pracovať na tom, že ich naučíme s financiami zaobchádzať. Podiel rodiny na finančnej výchove detí by mal byť rozhodujúci. Napriek tomu, ako ďalej ukázal prieskum, rada ľudí verí, že by deťom mala poskytnúť finančné vzdelanie predovšetkým základná (19 %) a stredná (23 %) škola. Len necelých 22 % respondentov je presvedčených, že deti by mali byť finančne vzdelávané rodičmi alebo rodinami. Výsledky prieskumu ukazujú, že rodičia spoliehajú na vzdelávacie zariadenia namiesto toho, aby sa sami aktívne ujali výchovnej úlohy a rovnako ako učia deti iným zručnostiam, viedli ich tiež k “zdravému” finančnému štýlu a domácemu rozpočtovaniu.

Ako deťom pomôcť s finančným vzdelávaním? Deti by si mali viesť prehľad peňazí , ktoré dostanú vo forme vreckového či ako jednorazovú sumu. Súčasne by mali evidovať , koľko minú a za čo. Je potrebné zaznamenávať aj menšie čiastky a zbytočne nezaokrúhľovať. Na konci mesiaca im rodičia môžu ukázať , koľko peňazí momentálne majú a čo si za ne môžu kúpiť. Vďaka tomu si postupne začnú uvedomovať hodnotu vecí. Ak dieťa nárazovo cíti vyššiu potrebu peňazí, vysvetlíme mu, že si ich môže požičať, ale bude musieť za ich požičanie vrátiť o pár korún viac. To je najlepšia príležitosť ukázať, ako to vo finančnom svete funguje.

Tags:

Nechaj komentár!

Pridajte svoj ​​komentár nižšie, alebo trackback z vašich vlastných stránok. Môžete si tiež Comments Feed RSS.

Držte sa témy. Žiadny spam.

Môžeš použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto stránka podporuje Gravatar. Ak chcete získať svoj ​​vlastný celosvetovo uznávaný-avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.