,,Pán Mrkvička, k budúcemu mesiacu s vami už vo firme nepočítame.“
(manuál, ako sa rýchlo pozviechať z výpovede)
Svetová kríza vo veľkom zavítala aj na- inak svetom zabudnuté Slovensko. Ekonomika nám chradne pred očami a zamestnanci padajú rýchlejšie ako teplotné rekordy v Oravskej Lesnej. Dostať padáka zabolí. Srdce aj peňaženku. Slabšie povahy môžu po poslednej výplate upadnúť do miernej depresie, ale sebaľútosť vás nezasýti. Prinášam vám pár staro-nových tipov, ktoré môžete medzi rannou reprízou Paneláka a Dámskeho magazínu aplikovať a pomôcť si rýchlejšie nájsť novú prácu.
1. Napíšte si status na Facebooku. Zverte sa so svojím novým stavom – nezamestnaný. Neľutujte sa, nenadávajte, len prejavte záujem o novú prácu. Tých tristo priateľov, ktorých zbierate ako známky do albumu, tam nemáte len na narodeninové priania. Ani neviete, či sa za bývalým spolužiakom zo základky neskrýva nejaký manažér začínajúcej firmy. Skrátka: kontakty, kontakty!
2. Snívajte. Ste na štartovacej čiare, kedy si potrebujete premyslieť, čo ďalej. Možno chcete ostať v odbore, v akom ste pôsobili doteraz. Výborne, máte už prax a skúsenosti, čo je nezanedbateľná prednosť na pohovoroch. A možno vás tá práca otrávila, nudila a chcete ísť iným smerom. Tak choďte. Začnite sa rozvíjať, z posledných ušetrených peňazí si napríklad zaplaťte kurz (pre masérov, kuchárov, kozmetičky, administrátorky, finančníkov,…), alebo rozbehnite vlastný obchod (viac v bode č. 4).
3. Nezanedbávajte svoj vzhľad. Investujte do seba. Ivana Trumpová, moja najobľúbenejšia športovkyňa, (ktorá počas lyžiarskych pretekov ušla cez les do Rakúska a neskôr do Ameriky a teraz je z nej hviezda H) založila pred časom charitu. Nekradla deti v krajinách tretieho sveta, ani nerozdávala chlieb bezdomovcom, ale vyhlásila zbierku business kostýmov, ktoré potom rozdávala nezamestnaným ženám v núdzi. Skvostný nápad! Angelina sa môže ísť schovať do Afriky. Lebo ak vôbec niekde primárne záleží na výzore, tak je to práve pracovný pohovor.
4. Nezačnite hneď podnikať. Ak na to nemáte osobné vlohy , kapitál a dobrý nápad. Buďme úprimní, minimálne jedno z toho väčšine z nás chýba. Mať prosperujúci biznis je ťažké aj mimo krízy a váš primárny problém (t.j. stenčený tok mesačnej dávky peňazí) to vôbec nevyrieši, naopak, prehĺbi ho. Ruku hore každý, kto pozná vo svojom okolí aspoň troch skrachovaných podnikateľov. Takže tak.
5. Upravte si svoj životopis. Konkurencia na trhu nezamestnaných je vysoká. A vždy sa nájde niekto mladší, skúsenejší, vzdelanejší a neviem aký –ejší. Tvrdenie, že lož má krátke nohy, je podľa mňa veľmi preceňovaná. Veď nehovorím, že si máte vyfabulovať celý svoj životopis od národnosti až po dosiahnuté vzdelanie. Ale upraviť si drobné pravdy na polopravdy nikomu neuškodí. Tak napríklad známe položky word, excel. Ihneď sa vyhláste za experta, rovnako postupujte aj pri jazykoch. Úroveň mierne pokročilý pôsobí na papieri oveľa lepšie ako –základy. To je hneď každému jasné, že po anglicky viete tak akurát ,,Hi, my name is Petra.“ Samozrejme, robíme to nenápadne a bez šance dolapenia. V klamaní treba byť prezieravý a opatrný, takže ak si v sekcii ,,skúsenosti“ navymýšľate všakovaké lukratívne pozície, vedzte, že váš budúci zamestnávateľ bude minimálne požadovať aj referencie.
Práce zdar!
autor: Tatiana
Tags: nezamestanost, praca