zensky-magazin.sk
Pridať do: Obľúbených, Zoznamu, Facebooku, RSS

Zdravie »

7.2.2017 - Tuesday

Aj keď väčšina ľudí jakživ o tomto bambuckom masle nepočula, horúca novinka to nie je. Od pradávna sa v rovníkovej Afrike maslo používalo ako balzam na menšie popáleniny, pri reumatických ťažkostiach, bolestiach svalov ale aj …

Čítať celý článok »
Zdravie

Zdravie je to jediné čo máme, poďme sa o neho starať.

RECEPTY

Pochutnajte si na slovenskej, ale aj medzinárodnej kuchyni

VIP

Novinky a zaujímavosti zo sveta celebrít a šoubiznisu

Lifestyle

Novinky zo sveta životného štýlu

Fashion

Svet módy je plný zvratov, poďme sa na neho pozrieť bližšie

Home » kultúrny elixír, Lifestyle

Halloween

Článok napísal dňa 31.10.2012 - WednesdayŽiadny komentár

 Sviatok Halloween alebo predvečer všetkých svätých sa oslavuje hlavne v západných krajinách 31. októbra. Deti chodia od dverí k dverám svojich susedov a pýtajú od nich sladkosti. Ich povinnou výbavou sú rôzne masky, ktoré už nie sú záležitosťou výlučne ľudí, ale aj ich domácich miláčikov. Mladí sa vyberajú na rôzne halloweenske party a do domov hrôzy. Všeobecne najobľúbenejšie masky sú duchovia, kostry, čarodejnice a rôzne monštrá. Populárne sú aj postavy z literatúry či filmov ako rôzne princezné, múmia, Frankenstein, Dracula či Harry Potter. K Halloweenu tradične patrí vyrezávaná veľká okrúhla oranžová tekvica, ktorá má vo vnútri sviečku.


Oslava konca zberu úrody

Sviatok má svoje korene v Írsku. Pravdepodobne sa vyvinul z pohanského sviatku Samhain. Samhain znamenal koniec leta, resp. koniec zberu úrody a začiatok zimy, na ktorú sa bolo treba pripraviť. Začala sa totiž temnejšia polovica roka. Kelti verili, že práve v noci 31. októbra je hranica medzi svetom mŕtvych a živých najtenšia. Ľudia zapaľovali vatry a zhromažďovali sa okolo nich v kostýmoch vyrobených zo zvierat. Tieto rituály mali duchom mŕtvych pomôcť dostať sa do svojho sveta alebo ochrániť samotných živých pred duchmi alebo jednoducho si pomocou  nich uctievali zosnulých. Podľa niektorých však Halloween nebol ovplyvnený sviatkom Samhain a vznikol nezávisle od neho.

Halloween na Slovensku

Hoci Halloween u nás nemá dlhú tradíciu a asi ani nenájdeme veľa detí, ktoré by v tento deň pýtali od svojich susedov sladkosti, pre viacerých mladých je to príležitosť na zabavenie sa v priateľmi. „Halloween plánujem osláviť u nás v bare, kde je to už pomaly taký zvyk. Každý si pripraví nejakú masku, v ktorej potom príde. Všade svietia vyrezané tekvice a zábava je v plnom prúde“ hovorí 24-ročná Ľubomíra z okolia Košíc. „Budem dlho v robote a potom? Potom to budú masky a zábava“, smeje sa Lenka žijúca v Prešove. Aj Maja, študentka posledného ročníka vysokej školy v Bratislave, plánuje oslavovať Halloween „na party v klube a v kostýme“.

 

autor: Katka Oravská

Tags:

Nechaj komentár!

Pridajte svoj ​​komentár nižšie, alebo trackback z vašich vlastných stránok. Môžete si tiež Comments Feed RSS.

Držte sa témy. Žiadny spam.

Môžeš použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto stránka podporuje Gravatar. Ak chcete získať svoj ​​vlastný celosvetovo uznávaný-avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.