zensky-magazin.sk
Pridať do: Obľúbených, Zoznamu, Facebooku, RSS

Zdravie »

7.2.2017 - Tuesday

Aj keď väčšina ľudí jakživ o tomto bambuckom masle nepočula, horúca novinka to nie je. Od pradávna sa v rovníkovej Afrike maslo používalo ako balzam na menšie popáleniny, pri reumatických ťažkostiach, bolestiach svalov ale aj …

Čítať celý článok »
Zdravie

Zdravie je to jediné čo máme, poďme sa o neho starať.

RECEPTY

Pochutnajte si na slovenskej, ale aj medzinárodnej kuchyni

VIP

Novinky a zaujímavosti zo sveta celebrít a šoubiznisu

Lifestyle

Novinky zo sveta životného štýlu

Fashion

Svet módy je plný zvratov, poďme sa na neho pozrieť bližšie

Home » Lifestyle

Deň zimného slnovratu

Článok napísal dňa 21.12.2012 - FridayŽiadny komentár

Konca sveta sme sa nedočkali, aj keď v médiách sme sa pravidelne mohli dočítať, dopočuť rôzne nové teórie, ktoré boli a neboli potvrdené faktami. 

Koniec sveta sa nekoná, dnešný deň je významný najmä najkratším dňom a najdlhšou nocou. Deň zimného slnovratu. Astronomický termín z latinského slova: solstitium, kedy sa Slnko najviac vzdialí od svetového rovníka smerom na juh. Dňom decembrového slnovratu sa začína na severnej pologuli zima, na južnej pologuli leto. Sú to okamihy, kedy Slnko dosiahne najsevernejší alebo najjužnejší bod svojej pomyselnej dráhy tzv. obratník Raka (sever) alebo obratník Kozorožca (juh).

Slovania a ich Slnko

Slovania mali slnečných Bohov – Svaroga, „boha nebeského  svetla, premožiteľa tmy a chaosu“, Dažboga, „boha Slnka“ a Svarožice – „boha ohňa“. V ich kalendári osláv mali slnovraty významné miesto. Bohužiaľ, dnes  neexistuje veľa prameňov, z ktorých by bylo možné priebeh týchto oslav zrekonštruovať. Zdrojom informacií sú až stredoveké cirkevné zákazy a etnografický materiál zozbieraný od 19. storočia. Možno vás prekvapíme faktom, že určité typické prvky, ktoré oslavujeme na Vianoce a s nimi sa nám spájajú, pochádzajú práve z týchto pradávnych obradov a rituálov z osláv Slnka.

 

Tags: ,

Nechaj komentár!

Pridajte svoj ​​komentár nižšie, alebo trackback z vašich vlastných stránok. Môžete si tiež Comments Feed RSS.

Držte sa témy. Žiadny spam.

Môžeš použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto stránka podporuje Gravatar. Ak chcete získať svoj ​​vlastný celosvetovo uznávaný-avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.