zensky-magazin.sk
Pridať do: Obľúbených, Zoznamu, Facebooku, RSS

Zdravie »

7.2.2017 - Tuesday

Aj keď väčšina ľudí jakživ o tomto bambuckom masle nepočula, horúca novinka to nie je. Od pradávna sa v rovníkovej Afrike maslo používalo ako balzam na menšie popáleniny, pri reumatických ťažkostiach, bolestiach svalov ale aj …

Čítať celý článok »
Zdravie

Zdravie je to jediné čo máme, poďme sa o neho starať.

RECEPTY

Pochutnajte si na slovenskej, ale aj medzinárodnej kuchyni

VIP

Novinky a zaujímavosti zo sveta celebrít a šoubiznisu

Lifestyle

Novinky zo sveta životného štýlu

Fashion

Svet módy je plný zvratov, poďme sa na neho pozrieť bližšie

Home » Fashion, Lifestyle

Hipster- nová módna vlna!

Článok napísal dňa 17.9.2012 - MondayŽiadny komentár

Poniektorí z vás to slovo možno poznajú, ale podľa nás to slovo nie je ešte až tak rozšírené, ako by si zaslúžilo. Ak vidíte v poslednej dobe okolo seba pobehovať mladých ľudí s obrovskými okuliarmi s čiernymi rámami, v upnutých rifliach, kockovaných košeliach z roku pána a farebnou mikinou s kapucňou, tak ste mali dočinenia s novým trendom, ktorý ako obvykle k nám došiel s päťročným meškaním zo západu- komunitou hipsterov.  


Odkiaľ k nám prišli a o čo im išlo?

Hipsteri sú pôvodne predchodcovia štýlu hippies pochádzajúci výhradne z USA (Geenwich Village v New Yorku a nočné kluby v San Franciscu). Média a obyčajní ľud, tak v 40. rokoch začal označovať ľudí, ktorí boli zažratí do jazzu a dokonca aj niektorých beatnikov. K tejto subkultúre patrili zväčša intelektuáli z nižšej strednej vrstvy, ktorí sa nikdy nechceli zaradiť medzi „slušňákov“. Boli milovníkmi nočného života a radovánok rôzneho typu. Po newyorských uliciach chodili celý v čiernom, s baretkami na hlavách, slnečnými okuliarmi na očiach, aj keď bolo zamračené a pofajčievali mentolové cigarety. Samozrejme, nezabudli sa tváriť veľmi dôležito, aj keď mali večne prázdne vrecká. Najznámejšími hipstermi boli spevák Frank Sinatra, speváčka Ella Fitzgerald, spisovateľ Jack Kerouac či umelec Andy Warhol.

Súčasní hipsteri…

V Amerike a Anglicku tento trend už nejaký ten piatok pretrváva. Kým u nás sa nosili dlhé čierne mastné ofiny a výrazný make-up, na západe si už mladíci nechávali narásť fúzy a naťahovali na seba úzke nohavice. Hipster je v dnešnej dobe subkultúra, pre ktorú je typické ísť proti prúdu. Špecifický je pre ňu alternatívny životný štýl, ktorý sa odráža v ich štýle módy, počúvaní nezávislej hudby a politických názoroch.

…a ich vzhľad

Ak správny hipster berie svoju životnú rolu vážne, spoznáte ho do piatich sekúnd.  Chlapci si nechali narásť fúziky alebo strnisko, obliekli si tričko s potlačou, na to kockovanú košeľu od otca a veľmi, ale fakt veľmi obtiahnuté džínsy. Cez seba prehodia ešte sveter na gombíky či farebnú mikinu s kapucňou. Dievčatá si okolo hlavy uviažu nejakú šnúrku, vezmú si tričko od svojho priateľa (tu zas platí, čím väčšie, tým lepšie), k tomu legíny alebo taktiež super úzke potrhané rifle. Obaja si na nohy obujú ošúchané tenisky s hviezdou a v ruke držia svoj mobil, výhradne s logom jabĺčka. Ideálny hipster nemá viac ako 2% nadváhy. Ale najdôležitejšie sú pre nich megaobrovské okuliare s čiernym rámom, aj keď majú dokonalý zrak. Pôsobia na nás, akoby schmatli zo skrine prvú vec, čo doma našli. No opak je pravdou, na ich vzhľade im veľmi záleží.


…a ich záujmy

Ich charakteristickým prvkom je robiť všetko to, čo nerobia ostatní. Nepozerajú televíziu, nepočúvajú rádio, hlavne nie to komerčné. Nikdy nejazdia autom, ale ženú sa po meste na starom „oldskúlovom“ bicykli. Fotia starými fotoaparátmi, alebo svojím iphonom, ale upravujú fotky tak, aby vyzerali byť staré a hneď ich zavesia na svoj blog. Správny hipster počúva alternatívnu hudbu. Nenávidí mainstream a komerciu. Počúva výhradne kapely, ktoré nikto nepozná a v tom momente, keď sa stane jeho kapela komerčnou, zanevrie na ňu. Dokonca ju nepoznajú ani samotní hipsteri medzi sebou. Asi najdôležitejšia veta, ktorá ho dostane medzi elitu hipsterov znie: „Ich prvý album bol fajn, tak už boli veľmi známi a šlo to dolu vodou“. Tým zdôrazní svoju nenávisť ku komercii, a že ich poznal omnoho skôr a hudbe naozaj rozumie.  Svoj hipster kredit zvýši  zväčša založením svojej vlastnej kapely.

Hipster nie je iba o štýle obliekania a počúvania nezávislej hudby, ide predovšetkým o životný štýl a životný postoj. Milujú všetko, čo je bio. A sú to väčšinou vegetariáni, niektorí z nich si dokonca pestujú aj vlastné potraviny.

Dnešní známi hipsteri: Johnny Depp, Miley Cyrus, Adrien Brody, Mischa Barton, Jered Leto, Gwen Stefani, Kristen Stewart, Vanessa Hudgens, Elijah Wood a iní.

autor: Katarína Polačeková

Tags: ,

Nechaj komentár!

Pridajte svoj ​​komentár nižšie, alebo trackback z vašich vlastných stránok. Môžete si tiež Comments Feed RSS.

Držte sa témy. Žiadny spam.

Môžeš použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto stránka podporuje Gravatar. Ak chcete získať svoj ​​vlastný celosvetovo uznávaný-avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.