zensky-magazin.sk
Pridať do: Obľúbených, Zoznamu, Facebooku, RSS

Zdravie »

7.2.2017 - Tuesday

Aj keď väčšina ľudí jakživ o tomto bambuckom masle nepočula, horúca novinka to nie je. Od pradávna sa v rovníkovej Afrike maslo používalo ako balzam na menšie popáleniny, pri reumatických ťažkostiach, bolestiach svalov ale aj …

Čítať celý článok »
Zdravie

Zdravie je to jediné čo máme, poďme sa o neho starať.

RECEPTY

Pochutnajte si na slovenskej, ale aj medzinárodnej kuchyni

VIP

Novinky a zaujímavosti zo sveta celebrít a šoubiznisu

Lifestyle

Novinky zo sveta životného štýlu

Fashion

Svet módy je plný zvratov, poďme sa na neho pozrieť bližšie

Home » Bývanie, Nábytok

Zdravo jesť a pravidelne cvičiť nestačí: dôležitý je spánok!

Článok napísal dňa 22.12.2014 - MondayŽiadny komentár

Predpokladom pre dosiahnutie úspešnej kariéry, osobnej spokojnosti a fyzickej a psychickej kondície je zdravý životný štýl. Odbúrava negatívne účinky stresu a nervozity, ktoré sú dôsledkom stále vyšších nárokov dnešnej spoločnosti. Ako sa teda správať, aby sme si udržali pevné zdravie, a po celý deň mali dostatok energie?

Sweet dreams

Trojica zásad, ktoré je vhodné dodržiavať

Mnohí ľudia si myslia, že za ich chorobami stojí genetická výbava alebo nedostatočná zdravotná starostlivosť. Áno, čiastočne majú pravdu, ale až z 80% má vplyv na naše zdravie životný štýl. Vysoký krvný tlak, obezita, cukrovka, vyššia miera cholesterolu v krvi, dlhotrvajúca únava či vyčerpanosť – to všetko sú civilizačné choroby, ktoré si do istej miery spôsobujeme nevhodným správaním sami. Preto je úplne zásadná absencia fajčenia, alkoholu, príliš tučných a sladkých jedál, a dodržiavanie 3 hlavných zásad zdravého životného štýlu:

1. vyvážený a pestrý jedálniček

Všeobecne platí, že by sme sa mali zamerať na potraviny kvalitné, bohaté na sacharidy, tuky, bielkoviny, vitamíny, minerály a iné zdraviu prospešné látky. Podstatnú časť by mali tvoriť celozrnné obilniny, strukoviny, orechy, sezónne tuzemské ovocie a zelenina, občas mäso. Dôležité je dostatočne piť, najlepšie čistú vodu, čaje alebo nesladené minerálky. Avšak pozor, jedálniček by mal byť prispôsobený konkrétnemu jedincovi – inak sa bude stravovať dojčiaca matka, inak žena v dôchodkovom veku.

2. pravidelná športová aktivita

Prirodzený pohyb by mal byť nepostrádateľnou súčasťou každého dňa, stačí výťah nahradiť schodmi, alebo vystúpiť z autobusu o jednu zastávku skôr. Tieto aktivity je vhodné doplniť pravidelným cvičením. V poslednej dobe je veľmi obľúbený spinning, bosu, aerobic, squash, plávanie, jazda na bicykli alebo kolieskových korčuliach.

3. dostatok odpočinku

Aj keď budeme pravidelne cvičiť a zdravo jesť, k zdravému spôsobu života to nestačí. Tak, ako je potreba čas od času potrápiť svoje telo v telocvični, rovnako tak by sme mu mali dopriať aj oddych. Niekto sa rád prechádza lesom, iný radšej navštívia múzeum alebo svojich priateľov, ale úplne najjednoduchšou formou relaxácie je výdatný spánok.

Obľúbený matrac Forza v akcii 1+1 zadarmo.

Zdravý spánok je nevyhnutný

Ak nie je spánok dostatočne kvalitný, alebo je ho málo, môže dochádzať k výkyvom nálady, zhoršeniu pamäti, nervovému vypätiu či iným psychickým problémom. Počas spánku totiž dochádza k regenerácii nielen tela, ale aj mysle.

  • Množstvo spánku je úplne individuálne, zatiaľ čo malé deti prespia väčšinu dňa, dospelým jedincom stačí 6-8 hodín denne.
  • Kvalitu spánku zásadne ovplyvňuje okolité prostredie (ideálna je teplota vzduchu do 20 ° C, tma, ticho, čistota), dobre zvolený matrac a zodpovedajúci rošt.
  • Každému vyhovuje iný typ matraca, niekedy nám dokonca môže pomôcť uľaviť od zdravotných problémov pohybového aparátu (anatomické zóny odľahčia namáhané miesta). Pri výbere matraca sa obráťte na odborníkov, ktorí dokážu určiť konkrétny model vhodný práve pre vás. Jedným takým je predajca Matex, ktorého bohatú ponuku nájdete v desiatich kamenných predajniach a internetovom obchode.
Tags:

Nechaj komentár!

Pridajte svoj ​​komentár nižšie, alebo trackback z vašich vlastných stránok. Môžete si tiež Comments Feed RSS.

Držte sa témy. Žiadny spam.

Môžeš použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto stránka podporuje Gravatar. Ak chcete získať svoj ​​vlastný celosvetovo uznávaný-avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.