zensky-magazin.sk
Pridať do: Obľúbených, Zoznamu, Facebooku, RSS

Zdravie »

7.2.2017 - Tuesday

Aj keď väčšina ľudí jakživ o tomto bambuckom masle nepočula, horúca novinka to nie je. Od pradávna sa v rovníkovej Afrike maslo používalo ako balzam na menšie popáleniny, pri reumatických ťažkostiach, bolestiach svalov ale aj …

Čítať celý článok »
Zdravie

Zdravie je to jediné čo máme, poďme sa o neho starať.

RECEPTY

Pochutnajte si na slovenskej, ale aj medzinárodnej kuchyni

VIP

Novinky a zaujímavosti zo sveta celebrít a šoubiznisu

Lifestyle

Novinky zo sveta životného štýlu

Fashion

Svet módy je plný zvratov, poďme sa na neho pozrieť bližšie

Home » Bývanie, Lifestyle

Keď je stolovanie súčasťou našich domácností

Článok napísal dňa 5.11.2013 - TuesdayŽiadny komentár

Každá výnimočná udalosť, ale aj všedný deň v živote človeka si zaslúži vkusne prestretý stôl. Rodina si každodenne sadá za stôl, aby si spoločne vychutnala jedlo alebo len jednoducho spolu vypili kávu. Jedlo je pre nás najlahodnejšie, keď si ho môžeme vychutnať v pohodlí domova s našimi zvykmi alebo aj zlozvykmi, ale nezabúdajme na stolovanie. 

stolovanie

Stolovanie a prestieranie patria už od nepamäti k prejavom ľudskej kultúry. V stolovaní a prestieraní sa snažíme uplatňovať účel a estetično. Vieme, že upravené jedlo, upravený stôl a čistota sú najdôležitejšími faktormi nielen estetickými, ale aj zdravotnými. Spôsoby stolovania sú podstatnou súčasťou civilizácie. Vytvárali sa pomaly a postupne, aj keď v súčasnosti je to pre nás úplne prirodzené. Pravidlá stolovania aj napriek tomu nie sú uzavretou kapitolou. Pri stolovaní sa zvyčajne najvýraznejšie prejavuje spoločenský takt, ovládanie pravidiel spoločenského správania, zdvorilosť a slušnosť.

Základné pravidlá stolovania  sa týkajú hygieny, prestierania stola, správneho správania sa pri jedle a obsluhy. A tieto pravidlá by mal každý zvládať už od detstva v rodine. Rodina by mala  v jeden víkendový deň venovať stolovaniu svoju pozornosť a to z výchovných dôvodov, ale aj pre vlastný príjemný pocit. Pravidlo stolovania spočíva aj v podstatnom kroku, ktorým je udržanie jednotného štýlu pri výbere riadu a príboru. V stolovaní v domácnostiach môžeme veľa zlepšovať. Na trhu sú kvalitné tanierepríbory práve k dokonalému stolovaniu. Na mieste nie je dvojtvárnosť a to v podobe prestierania všetkého od príborov až po hrnce pre návštevy a pritom zabúdať na upravený stôl pre vlastnú rodinu. Nemali by sme zabúdať ani na stolovanie napr. na grilovaciu párty. Doba drahých a nevkusne ladených hrncov je už dávno za nami. V súčasnosti je možné kúpiť kvalitné a dizajnovo zaujímavé hrnce. No nie vždy tomu bolo tak. Strieborné príbory a staré hrnce sú v súčasnosti len rodinnou pamiatkou.  Podstatnú vec pri stolovaní nevytvárajú len rôzne pochúťky, ale v zásade my svojim správaním.

stolovanie-tescoma

foto: zdroj eshop.tescoma.sk

Tags: ,

Nechaj komentár!

Pridajte svoj ​​komentár nižšie, alebo trackback z vašich vlastných stránok. Môžete si tiež Comments Feed RSS.

Držte sa témy. Žiadny spam.

Môžeš použiť tieto tagy:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Táto stránka podporuje Gravatar. Ak chcete získať svoj ​​vlastný celosvetovo uznávaný-avatar, zaregistrujte sa na Gravatar.